Kim są królowie Matejki?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 12:00
Dlaczego słynny poczet królów polskich nie jest kolorowy, tylko rysowany ołówkiem na papierze? Na czyje zamówienie powstał? I jak trafił do wrocławskiego Muzeum Narodowego?
Mieszko I według Jana Matejki
Mieszko I według Jana MatejkiFoto: wikipedia, domena publiczna

Sekretarz Jana Matejki zanotował, że Mistrz postanowił Dąbrówkę narysować piękną, bo przecież Mieszko - choć "twarz jego z odcieniem jeszcze pogańskiego życia" - znał się na wdziękach niewieścich.
A kto użyczał swoich rysów innym monarchom? Na to i wiele innych pytań odpowiedzią w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Ewa Halawa, Marta Kłak- Ambrożkiewicz i Grzegorz Wojturski. Zaprasza Hanna Maria Giza.

27 września (sobota), godz. 16.00-17.00

mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jan Matejko POLSKA
Czytaj także

Jan Matejko, czyli 160 centymetrów geniuszu odrzuconego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 15:45
Najbardziej znany artysta malarz w dziejach polskiej kultury, profesor krakowskiej Akademii Sztuk, nagradzany na wystawach paryskich za swoje akademickie płótna ukazujące wielkie tematy historyczne... nie znalazł naśladowców wśród własnych uczniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Matejko. Malarz dziejów narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 05:45
– To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa – mówiła o malarzu dr Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Matejko. Malarz glorii i chwały narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 06:45
1 listopada 1893 roku zmarł Jan Matejko, wybitny artysta, współtwórca zbiorowej świadomości historycznej Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy, które miały poruszać narodowe sumienie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 22:40
– Dzieła Matejki nie są ilustracją wypadku historycznego. Chciał stworzyć syntezę wydarzeń, pokazując ich przyczyny i skutki. Dlatego na swoich obrazach umieszczał postacie i rekwizyty historycznie z nimi nie związane – tak o koncepcji artystycznej Jana Matejki opowiadała dr Anna Straszewska.
rozwiń zwiń