Dekada bez Jacques'a Derridy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 09:00
Mija dziesięć lat od śmierci francuskiego filozofa. O jego wpływie i znaczeniu porozmawiamy we wtorkowy wieczór.
Jacques Derrida, 2004
Jacques Derrida, 2004Foto: PAP/EPA

Był krytykiem tradycyjnej filozofii, łącząc zainteresowanie filozofią z antropologią, literaturą, lingwistyką, psychoanalizą i malarstwem. W swych pracach nawiązywał do filozofii Martina Heideggera. Popularne publikacje Derridy, które wydawał przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, zrodziły nurt określany mianem dekonstrukcjonizmu.

Na ile aktualna i wpływowa jest myśl francuskiego filozofia dziś? Co wynika z przekroczenia podziału na filozofię i literaturę oraz czym jest "filozofia różnicy" i jak przyjęła się w Polsce?
Na te pytania spróbują odpowiedzieć w Dwójce prof. Anna Burzyńska, prof. Leszek Koczanowicz oraz dr Michał Kozłowski. Na audycję "O wszystkim z kulturą" zaprasza Barbara Schabowska.

7 października (wtorek), godz. 18.00-19.00

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Barbara Schabowska filozofia
Czytaj także

Leszek Kołakowski i nieuchronność porażki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 18:00
Jan Andrzej Kłoczowski, Barbara Skarga, ks. Józef Tischner, Hans-Georg Gadamer, Paul Ricoeur i inni - w piątą rocznicę śmierci Leszka Kołakowskiego przypominamy z radiowych archiwów wypowiedzi na jego temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2023 05:30
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń