Baczyński dla oka

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 20:00
Mało znanym faktem jest, że ten wybitny poeta posiadał niezwykły talent plastyczny i przed wojną chciał zdawać do Akademii Sztuk Pięknych, jednak wojna pokrzyżowała te plany.
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP-reprodukcja

W tym roku minęła 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To także 70. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Poeta już w czasie okupacji ręcznie ilustrował swoje tomiki, które dedykował żonie. Spod jego ręki wychodziły nie tylko rysunki czy exlibrisy, ale także piękne, niemal baśniowe akwarelki, np. z motywami zwierzęcymi. O pracach Baczyńskiego opowiedzą: znawca twórczości pisarza Wiesław Budzyński oraz Anna Romaniuk, kierownik działu rękopisów Biblioteki Narodowej.

Na "Kwadrans bez muzyki" zaprasza Dawid Dziedziczak.

21 października (środa), godz. 15.00-15.15

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Kamil Baczyński SZTUKA
Czytaj także

"Śmierć na polu walki była dla nich szczęściem"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 13:50
- To święte miejsce polskiej poezji. Wyjątkowy przykład jedności słowa i czynu - mówi o poetach pokolenia Kolumbów Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Ale czy życie i twórczość Baczyńskiego albo Gajcego mogą być inspirujące dla współczesnych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieciństwo, koszmar i mit. Warszawa Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:00
– Czyn powstańczy w poezji Krzysztofa Baczyńskiego jest nie tylko spełnieniem historycznie doraźnej zemsty, lecz jawi się jako wyrok odwiecznego losu Warszawy i całej Polski – mówił w Dwójce poeta i krytyk literacki Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń