Witkacy za ćwierć miliona

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:59
W Galerii Sztuki XX wieku w Willi Oksza w Zakopanem odbędzie się wernisaż jednego obrazu – ale za to unikatowego.
Stanisław Ignacy Witkiewicz Portret Krystyny i Ludwika Fischerów. Podwójnych portretów przedstawiających całe postaci artysta namalował niewiele, do dziś zachowały się jedynie trzy
Stanisław Ignacy Witkiewicz "Portret Krystyny i Ludwika Fischerów". Podwójnych portretów przedstawiających całe postaci artysta namalował niewiele, do dziś zachowały się jedynie trzyFoto: Muzeum Tatrzańskie/mat. prasowe

/

Jest to zakupiony przez Muzeum Tatrzańskie, za ćwierć miliona złotych, obraz jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku Stanisława Ignacego Witkiewicza "Portret Krystyny i Ludwika Fischerów". Tylko trzy tego typu portrety namalowane przez Witkacego zachowały się do naszych czasów.

Ponadto w audycji: rozmowa z Wojciechem Wendlandem, autorem książki "W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości", a także recenzje filmowe – "Mapy gwiazd" Davida Cronenberga i "Interstellar" Christophera Nolana.

Na audycję "Wybieram Dwójkę" zapraszamy w czwartek w godzinach 16.00-18.00. Program poprowadzi Adam Suprynowicz.

mc/jp

Czytaj także

"Dzieła Witkacego są jak zastrzyk z kiełbasy myśliwskiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 23:00
- W trakcie lektury "Elementów logiki formalnej i metodologii nauk" Kotarbińskiego Witkiewicz zanotował pomysł na nazwisko postaci literackiej. Brzmiało ono "Dech-zapieralski" - mówił Jan Gondowicz. - I taki właśnie był Witkacy. Nawet jeśli się o nim niewiele wiedziało, i tak robił kolosalne wrażenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Witkacy miał szansę przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
– Śmierć chodziła koło niego. W jego twórczości jest tak wiele samobójstw, że można zadać pytanie: czy artysta nie zabiłby się nawet wtedy, gdyby nie było drugiej wojny światowej? – zastanawiał się w Dwójce prof. Lech Sokół, badacz dzieła i biografii Witkacego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń