Zaolzie - ani Czechy, ani Polska

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 22:16
Kamraci, odmieńcy, potencjalni separatyści, wyspy językowe, potomkowie imigrantów i emigrantów. Kim są Wilamowianie?
Dwujęzyczny znak przy wjeździe do Czeskiego Cieszyna
Dwujęzyczny znak przy wjeździe do Czeskiego CieszynaFoto: Darwinek/Wikimedia/CC

Jarosław Jot Drużycki w swojej niewielkiej książce "Hospicjum Zaolzie" opisał wszelkie problemy, które w 1918 roku wynikały z tworzenia się granicy polsko-czeskiej. Wspomina również spotkanie rady ambasadorów w Belgii, która wyrysowała tę granicę:
Podzieliła ona, istniejące od średniowiecza, Księstwo Cieszyńskie, podzieliła pracodawców i pracobiorców, gdyż cały przemysł hutniczo-kopalniany znalazł się po czeskiej stronie. Podzieliła rodziny i przyjaciół. Sprawiła wreszcie, że na zachodnim brzegu pozostało 130 tysięcy Polaków i – czego żaden z owych ambasadorów się nie spodziewał – że na obszarze 805 kilometrów kwadratowych powstał nowy twór kulturowy. Ni to region, ni to wspólnota ludzi żyjących tu od pokoleń i zaskoczonych konsekwencjami narysowania na mapie grubej linii kopiowym ołówkiem.

O tym ciekawym regionie i jego historii opowiadać będą: Łukasz Galusek, znawca historii i kultury Europy Środkowej z Międzynarodowego Centrum Kultury oraz Tymoteusz Król ze stowarzyszenia "Wilamowianie".

***

Na audycję Słuchaj świata zapraszamy w niedzielę (23.11) w godzinach 16.00-18.00. Program poprowadzą Kuba Borysiak i Bartosz Panek.

mc

Czytaj także

"...będzie gorzej" – nie tylko w Czechosłowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
– Powieść była wymierzona zarówno w reżim komunistyczny, jak i w legendę pięknych hipisów. Mniej odporny czytelnik może być bardzo zaskoczony tym, co znajdzie w tej książce – mówił w Dwójce Piotr Kofta w rozmowie o kontrowersyjnym dziele Jana Pelca "...będzie gorzej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń