REKLAMA

Po co nam dzisiaj lingua latina?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 01:00
Co łączy łacinę z okowitą? Co to znaczy "licentia poetica"? Czy to na pewno Juliusz Cezar powiedział "et tu, Brute, contra me"?
W Polsce łacina była językiem urzędowym do rozbiorów w końcu XVIII wieku
W Polsce łacina była językiem urzędowym do rozbiorów w końcu XVIII wiekuFoto: library_mistress/flickr/cc

Wprawdzie "Homo ludens" nie jest terminem starożytnym, bo liczy sobie raptem 70 lat, ale na pewno "burdubasta" to po prostu stary, skapcaniały, zdychający osioł.

Czy piękna, acz stojąca nad grobem łacina, jest nam jeszcze do czegoś potrzebna? O tym porozmawiamy z Iwoną Żółtowską z Instytutu Filologii Klasycznej UW, a także Stanisławem Tekielim, autorem książki "Burdubasta".

***
Na "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (28.02) w godz. 16.00-17.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

mc

Czytaj także

Wielka schizma, czyli tysiącletnie nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 21:30
– W 1054 r. nie spodziewano się, że wzajemnie rzucone klątwy będą miały taki skutek – mówił ks. prof. Józef Naumowicz o początku wielkiej schizmy wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apokryfy to nie herezje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 08:00
- Pora skończyć z tym XIX-wiecznym przesądem. W apokryfach jest mnóstwo głupstw, ale niewiele herezji - powiedział teolog prof. Michał Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herby polskie - symbole rodowej siły

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 18:00
- Herby powstawały w kancelariach. Potocznie uważano, że im bardziej efektowne tym ważniejszy ród oznaczają - opowiadał w Dwójce prof. Wojciech Strzyżewski.
rozwiń zwiń