Płk Ciepliński. Bohater Rzeszowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 11:50
W cyklu "Patroni naszych ulic" przedstawimy sylwetkę płk. Łukasza Cieplińskiego, żołnierza AK, który wsławił się wieloma akcjami na Podkarpaciu.
Płk. Łukasz Ciepliński prowadził ascetyczny tryb życia, odznaczał się wyjątkową pobożnością.
Płk. Łukasz Ciepliński prowadził ascetyczny tryb życia, odznaczał się wyjątkową pobożnością.Foto: Wikipedia/Domena publiczna

Łukasz Ciepliński (pseudonim "Pług") wyróżnił się już podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Brał udział w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. W walkach pod Witkowicami wsławił się zniszczeniem sześciu niemieckich czołgów i dwóch wozów dowódczych, za co otrzymał Order Virtuti Militari V klasy.

W latach 1940-45 działał w strukturach AK na Rzeszowszczyźnie. Zorganizował tam sprawne struktury wywiadu i kontrwywiadu, które zlikwidowały ponad 300 konfidentów gestapo i kolaborantów. Po wkroczeniu Rosjan do Polski działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, które walczyło z radzieckim okupantem.

W 1947 roku został aresztowany przez UB. Po trwającym trzy lata brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci. 1 marca 1951 roku został zabity strzałem w tył głowy.

O płk. Łukaszu Cieplińskim opowie w Dwójce Mirosław Surdej z rzeszowskiego oddziału IPN.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w środę (18.03) w godzinach 21.30-22.00. Program poprowadzi Bartosz Panek.

bch/mc

Czytaj także

Żakiet Wandy Wasilewskiej. Ile prawdy w micie?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:00
– Propaganda PRL kreowała ją na wielką polską patriotkę, która wiele wysiłku włożyła w wyzwolenie ojczyzny – mówił dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał Świerczewski. Sfałszowany bohater

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 22:00
W PRL mówiono, że był żołnierzem, co kulom się nie kłaniał. Za zasługi w II wojnie światowej trafił na banknot o nominale 50 zł – po lekkim retuszu biografii…
rozwiń zwiń