X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płk Ciepliński. Bohater Rzeszowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 11:50
W cyklu "Patroni naszych ulic" przedstawimy sylwetkę płk. Łukasza Cieplińskiego, żołnierza AK, który wsławił się wieloma akcjami na Podkarpaciu.
Płk. Łukasz Ciepliński prowadził ascetyczny tryb życia, odznaczał się wyjątkową pobożnością.
Płk. Łukasz Ciepliński prowadził ascetyczny tryb życia, odznaczał się wyjątkową pobożnością.Foto: Wikipedia/Domena publiczna

Łukasz Ciepliński (pseudonim "Pług") wyróżnił się już podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Brał udział w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. W walkach pod Witkowicami wsławił się zniszczeniem sześciu niemieckich czołgów i dwóch wozów dowódczych, za co otrzymał Order Virtuti Militari V klasy.

W latach 1940-45 działał w strukturach AK na Rzeszowszczyźnie. Zorganizował tam sprawne struktury wywiadu i kontrwywiadu, które zlikwidowały ponad 300 konfidentów gestapo i kolaborantów. Po wkroczeniu Rosjan do Polski działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, które walczyło z radzieckim okupantem.

W 1947 roku został aresztowany przez UB. Po trwającym trzy lata brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci. 1 marca 1951 roku został zabity strzałem w tył głowy.

O płk. Łukaszu Cieplińskim opowie w Dwójce Mirosław Surdej z rzeszowskiego oddziału IPN.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w środę (18.03) w godzinach 21.30-22.00. Program poprowadzi Bartosz Panek.

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żakiet Wandy Wasilewskiej. Ile prawdy w micie?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:00
– Propaganda PRL kreowała ją na wielką polską patriotkę, która wiele wysiłku włożyła w wyzwolenie ojczyzny – mówił dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Świerczewski. Sfałszowany bohater

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 22:00
W PRL mówiono, że był żołnierzem, co kulom się nie kłaniał. Za zasługi w II wojnie światowej trafił na banknot o nominale 50 zł – po lekkim retuszu biografii…
rozwiń zwiń