Dzienniki Kellnera. Zapiski obywatela III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 23:30
W dniu 70. rocznicy bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu porozmawiamy o niezwykłym świadectwie sprzeciwu wobec nazizmu.
Ludzie zamienili się w zwierzęta - pisał w październiku 1939 roku o swoich rodakach niemiecki urzędnik, Friedrich Kellner (na zdjęciu sudeckie Niemki witają wojska Hitlera)
"Ludzie zamienili się w zwierzęta" - pisał w październiku 1939 roku o swoich rodakach niemiecki urzędnik, Friedrich Kellner (na zdjęciu sudeckie Niemki witają wojska Hitlera) Foto: Wikipedia/domena publiczna

Niedawno do księgarń trafiło polskie tłumaczenie dzienników Friedricha Kellnera. Piętnował w nich nie tylko działania nazistowskich elit, ale także postawy zwykłych Niemców i nieudolność rządów aliantów.

W dniu 70. rocznicy bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu porozmawiamy o tym niezwykłym świadectwie i jego autorze. Zastanowimy się nad problemem uwikłania Niemców w nazizm oraz poziomem ich wiedzy o hitlerowskich zbrodniach. Zapytamy wreszcie, ilu obywateli III Rzeszy było jej krytykami i z jakiej perspektywy piętnowali oni działania podejmowane w ich imieniu.

Naszymi gośćmi będą dr hab. Andrzej Kopacki - germanista, tłumacz "Dzienników sprzeciwu" Friedricha Kellnera oraz prof. Eugeniusz Cezary Król - historyk, autor wstępu i posłowia do książki.

W audycji usłyszymy fragmenty książki "Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy" Friedricha Kellnera w tłumaczeniu Andrzeja Kopackiego.

***

Na audycję zapraszamy w piątek (8.05) w godzinach 15.00-15.30. Program poprowadzi Michał Nowak.

bch/mc

Czytaj także

Naziści czy komuniści. Kto podpalił Reichstag w 1933 roku?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 05:35
27 lutego 1933 roku spłonął gmach Reichstagu w Berlinie. Do dziś nie jest pewne, kto jest odpowiedzialny za podpalenie budynku parlamentu - komuniści, czy może sam Adolf Hitler?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Churchill, Truman, Żukow. Posłuchaj, co mówili w dniu zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
- Keitel rzucił na nas nienawistne spojrzenie, usiadł na krawędzi krzesła i bez pośpiechu podpisał pięć egzemplarzy aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - mówił marszałek Gieorgij Żukow. Posłuchaj wyjątkowych, archiwalnych nagrań!
rozwiń zwiń