Czy Zachodowi zostało 88 lat?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 19:00
Tylko badając całą cywilizację, możemy zrozumieć, dlaczego Wschód rozwijał się inaczej niż Zachód i z czego wynikają rządy Zachodu.
Czy zbliża się koniec rządów Zachodu?
Czy zbliża się koniec rządów Zachodu?Foto: pixabay

Tylko badając całą cywilizację ludzką, możemy zrozumieć, dlaczego Wschód rozwijał się inaczej niż Zachód i z czego wynikają dzisiejsze rządy Zachodu. Tak uważa Ian Morris, amerykański historyk i archeolog, autor monumentalnej pracy "Dlaczego Zachód rządzi", która jest próbą opisu historii świata i dobrym przewodnikiem po XXI wieku. Morris tworzy indeks rozwoju społecznego i prognozuje nadchodzące zmiany. Czy - zgodnie z jego wyliczeniami - w 2103 roku powstanie epitafium dla Zachodu?

Co schematy historyczne mówią o przyszłości -o tym porozmawiamy z dr Moniką Gabrielą Bartoszewic, Przemysławem Wielgoszem i dr. hab. Miłowitem Kunińskim.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" - w środę (15.07) w godz. 18.00-19.00 - zaprasza Barbara Schabowska.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA zachód
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 12:00
- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuka krytyczna to psucie demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 21:20
- Ekspansja tego rodzaju twórczości w latach 90. to spóźniony import z zachodu. Miała być ona przejawem wolności, a doprowadziła do wycięcia sfery estetycznej - uważa krytyk Maciej Mazurek.
rozwiń zwiń