Morderstwo w stylu retro, czyli kryminalne pisanie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 17:23
Zapraszamy na audycję o powieściach kryminalnych. Porozmawiamy zarówno o historii gatunku, jak i powrotach do kryminałów retro.
Od autorów powieści detektywistycznej wymagamy logiki i precyzji. Żadnych ingerencji duchów, żadnych telepatii. Musi być czysta robota - tak o kryminałach złotego wieku pisał Antoni Słonimski
"Od autorów powieści detektywistycznej wymagamy logiki i precyzji. Żadnych ingerencji duchów, żadnych telepatii. Musi być czysta robota" - tak o kryminałach złotego wieku pisał Antoni SłonimskiFoto: John Levanen/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Jak rodził się ten gatunek, na czym polegała praca pierwszych detektywów i skąd się brała popularność ich literackich odpowiedników? Jakim regułom musieli sprostać dawni autorzy i dlaczego dziś w zupełnie innych czasach powstają kryminały w stylu retro - o tym opowiedzą prof. Tadeusz Cegielski (historyk, autor książki "Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna  i narodziny nowoczesności" i dwóch powieści kryminalnych), Katarzyna Kwiatkowska (pisarka, autorka serii kryminałów retro m.in. powieści "Zbrodnia w szkarłacie")  oraz Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński (jako Maryla Szymiczkowa zadebiutowali w dziedzinie literatury kryminalnej powieścią "Tajemnica domu Helclów").

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (6.08) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Dorota Gacek.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: kryminał literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: fikcja pozwala przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 23:33
Najlepszy znajomy Davida Copperfielda, podróżnik do Bullerbyn, poza tym autor kryminału, na którego podstawie powstał właśnie popularny film. Młody polski pisarz opowiadał w Dwójce o swoich literackich pasjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Lankosz i seryjny morderca

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 13:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Borysem Lankoszem o jego nowym filmie na podstawie powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy".
rozwiń zwiń