Nowe spojrzenie na Virginię Woolf

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:00
W "Czytelni": "Historia ucieczki" Elena Ferrante oraz "Eseje wybrane" Virginii Woolf, opublikowane przez Karakter.
Virginia Woolf, portret z 1902 roku
Virginia Woolf, portret z 1902 rokuFoto: domena publiczna (wikimedia)

Ten wybór różni się od dotychczasowych prezentacji eseistyki Woolf: pisarka nie występuje tu jedynie jako czytelniczka, recenzentka, komentatorka i teoretyczka literatury modernistycznej, lecz przede wszystkim jest „uwikłana w świat”: podróżuje, angażuje się w dyskusje nad ważnymi kwestiami społecznymi, domaga się prawa do „zintensyfikowanego istnienia” dla kobiet, dzieci i zwierząt, chadza do kina, na wystawy i na wiece protestacyjne. Stając w obronie tej „wszechogarniającej przemożnej siły” i „pobudzającej energii”, jaką jest życie, z fascynującą precyzją i przenikliwością rekonstruuje momenty zdumienia istnieniem i śmiercią, budując przy tym zdania należące do najpiękniejszych, jakie zna literatura.

***

Na "Czytelnię" zapraszamy w sobotę (16.01) w godz. 12.30-13.00. Program poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz, a jej gośćmi będą, jak zwykle, Piotr Kofta oraz Magdalena Miecznicka.

mat. pras. wyd. Karakter/mm/mc

Zobacz więcej na temat: literatura Virginia Woolf
Czytaj także

"Stanąć twarzą w twarz z życiem". Listy Virginii Woolf

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 14:00
Jaka była Virginia? Złośliwa, przenikliwa, zabawna, łapczywa w przyjaźniach, zmagająca się ze swoim cierpieniem, samotna. Jej korespondencja zdradza bardzo wiele.
rozwiń zwiń