Niezwykły katalog magii Rudolfa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 13:00
Trzynastowieczny (zapewne) cysterski (zapewne) mnich z klasztoru w podraciborskich Rudach i jego podręcznik dla spowiedników...
Z katalogu magii Rudolfa wynika, że wiele z ówczesnych zwyczajów i przesądów przetrwało do dziś
Z katalogu magii Rudolfa wynika, że wiele z ówczesnych zwyczajów i przesądów przetrwało do dziśFoto: pixabay (domena publiczna)

Kilka kart wystarczyło, by zaświadczyć o ludowych zwyczajach magicznych na średniowiecznym Śląsku. Sproszkowane krety, napoje z wydzielin ciała, dziwne zaklęcia i wróżby. Cysterskiemu spowiednikowi Rudolfowi, który przybył na Śląsk z terenów Francji lub Włoch, opadały ręce. Najbardziej rozpowszechnione przypadki ludowych praktyk magicznych złożyły się na tzw. katalog magii Rudolfa.

***

Na audycję z cyklu "Kryzys wieku średniego" w niedzielę (17.01) w godz. 18.00-19.00 zapraszają Łukasz Kozak i Łukasz Modelski.

mm/mc

Zobacz więcej na temat: Śląsk średniowiecze
Czytaj także

Św. Marcin. Uczta i pijaństwo na cześć ascety

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 14:00
– Ten święty stronił od obfitych posiłków. Tak się jednak złożyło, że powiązano go z dobrym jedzeniem i piciem młodego wina – mówił Łukasz Modelski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Sakramentarza tynieckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 16:00
- Od końca XVIII wieku trwa zażarta dyskusja, kiedy powstał Sakramentarz oraz samo opactwo w Tyńcu - mówił benedyktyn dr hab. Michał Gronowski, opowiadając o jednym z najstarszych rękopisów przechowywanych Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Beowulf" wg Tolkiena jako pułapka na czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 15:00
Polski przekład słynnego staroangielskiego poematu to ostatni etap translatorskiej układanki. - To wielostopniowa pułapka - mówił Łukasz Modelski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niekolędy. Od muzyki potępionej do tradycji Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:30
Okres bożonarodzeniowy muzycznie ubogacają nie tylko kolędy. W "Kryzysie wieku średniego" mówiliśmy o tradycji "carols", czyli bardziej świeckiej muzyce świątecznej.
rozwiń zwiń