Profesor Andrzej Rottermund. Człowiek z zamku

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 17:01
Zapraszamy na wspomnienia historyka sztuki i muzeologa, w latach 1991-2015 dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie.
Audio
  • Prof. Andrzej Rottermund o przygotowaniach do pracy w Zamku Królewskim w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Andrzej Rottermund o dzieciństwie, wojnie i wartościach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Andrzej Rottermund o studiach, Muzeum Narodowym i swoim mistrzu prof. Stanisławie Lorentzu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Andrzej Rottermund o odbudowie Zamku Królewskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Andrzej Rottermund o przyczynach swojego odejścia z Zamku Królewskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Prof. Andrzej Rottermund w odtworzonym Ogrodzie Górnym Zamku Królewskiego w Warszawie
Prof. Andrzej Rottermund w odtworzonym Ogrodzie Górnym Zamku Królewskiego w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Prof. dr hab. Andrzej Rottermund zakończył swoją misję 1 stycznia. Największą inwestycją dokonaną podczas jego kadencji było odnowienie i udostępnienie publiczności Arkad Kubickiego. Wyremontowano też budynki na Podzamczu, gdzie mieszczą się zamkowe magazyny, pracownie konserwatorskie i administracja. Zakończony i gotowy do realizacji jest projekt Ogrodu Dolnego. Z odejściem Profesora skończyła się ważna epoka dla kultury.

Andrzej Rottermund urodził się w 1941 r. w Warszawie. Studiował historię sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł doktora uzyskał w 1972 r. za pracę przygotowaną pod kierunkiem prof. Stanisława Lorentza. Działa na rzecz rewindykacji dzieł sztuki do Polski, jest członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń i komitetów, w tym Polskiego Komitetu Narodowego ICOM, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, jest również stałym przedstawicielem Polski w Komitecie Historii Sztuki.

Gość Dwójki jest pomysłodawcą i organizatorem wielu wystaw za granicą, propagujących polską kulturę i sztukę, m.in. "Treasures of a Polish King" w Dulwich Picture Gallery w Londynie, "Land of the Winged Horsemen: Art in Poland 1572-1764" w Stanach Zjednoczonych czy "Treasures of Poland. Rembrandt and the Precious Royal Collection" pokazanej w stolicy Japonii. Jest członkiem PAN od 2002 roku. Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury (1991).

Wśród wyróżnień, które otrzymał, znajdują się: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998); Medal im. Króla Stanisława Augusta za zasługi dla kultury Warszawy (2005); Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2005); Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2011).

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Hanna Maria Giza

Gość: prof. dr hab. Andrzej Rottermund

Data emisji: 18-22.01.2016

Godzina emisji: 11.45

mm/bch

mc/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

25 lat meblowania Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 18:38
– Nie chciałbym mówić, że to wielkie wyzwania. To normalna praca – mówił o kierowaniu Zamkiem Królewskim prof. Andrzej Rottermund, ustępujący dyrektor placówki.
rozwiń zwiń