Kryzysowa architektura Alejandra Araveny

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o chilijskim architekcie, który proponuje nową koncepcję projektowania budynków.
Zaprojektowane przez Alejandra Aravenę osiedle domów w meksykańskim Monterrey
Zaprojektowane przez Alejandra Aravenę osiedle domów w meksykańskim MonterreyFoto: PAP/EPA/HYATT FOUNDATION

Alejandro Aravena został utytułowany tegoroczną nagrodą Pritzkera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał nie za monumentalne obiekty komercyjne czy wyrafinowane formy architektoniczne, ale za wizjonerskie budownictwo socjalne. "Aravena jest pionierem w dziedzinie kooperacji w projektowaniu, autorem wybitnych obiektów, które są zarazem odpowiedzią na najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoimy w XXI wieku" - uzasadniło wybór tegorocznego laureata jury.

Czy rozwiązania Araveny da się przeszczepić na polski grunt? Na czym polega jego wybitność? I czy rzeczywiście architektura może zaradzić takim problemom jak ubóstwo, zanieczyszczenie środowiska, gęstość zaludnienia czy segregacja?

O tym mówić będą architekt i historyk sztuki Tadeusz Barucki oraz Agnieszka Skolimowska z miesięcznika "Architektura Murator".

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w środę (20.01) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Bartosz Panek.

mc/bch

Czytaj także

Jan Knothe - architekt, który ominął ideologię

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 14:20
W wydanej w 1968 roku "Sztuce budowania" Knothe opisuje dzieje architektury. - Okres socrealizmu zajmuje tu tylko 20 stron, cała książka ma ponad 1000 - mówi historyk Andrzej Skalimowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najwięcej kościołów budowano za Jaruzelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 10:00
- W okresie PRL powstało w Polsce 3600 kościołów - mówiła Bogna Świątkowska, która w Dwójce opowiadała o projekcie "Architektura VII Dnia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto-ogród. Sto lat czekania na społeczną utopię

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 10:20
– Bardzo trudno oceniać tego rodzaju zamysły na podstawie kilkuletnich dokonań – powiedział dr Adam Czyżewski, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
rozwiń zwiń