Morderstwa polityczne w PRL. Istniało "komando śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 14:39
Zapraszamy na rozmowę z Patrykiem Pleskotem, historykiem z IPN, autorem książki "Zabić. Mordy polityczne PRL".
Książka Patryka Pleskota to opowieść mroczna, tajemnicza i wciągająca jak najlepszy kryminał. Tyle tylko, że śmierć jest tu prawdziwa... Na zdj. fragm. okładki Zabić. Mordy polityczne PRL
Książka Patryka Pleskota to opowieść mroczna, tajemnicza i wciągająca jak najlepszy kryminał. Tyle tylko, że śmierć jest tu prawdziwa... Na zdj. fragm. okładki "Zabić. Mordy polityczne PRL"Foto: mat. prom. wyd. Znak

Polityczne morderstwa z czasów PRL kojarzą się z kilkoma głośnymi sprawami: Popiełuszko, Pyjas czy maturzysta Grzegorz Przemyk. Te i inne ofiary Służ Bezpieczeństwa historyk Patryk Pleskot opisuje w szerokim kontekście i pyta, czy istniało w poprzedniej epoce "komando śmierci".

W naszej audycji porozmawiamy z autorem o jego najnowszej publikacji i zastanowimy się, czy ofiary aparatu represji pochodziły tylko z inteligencji, dlaczego rok 1989 jest najbardziej wstrząsający i jak działał cały mechanizm tuszowania dowodów.

***
Na "O wszystkim z kulturą" w środę (3.01) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Bartosz Panek.

jp/mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Patryk Pleskot PRL
Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino historyczne. "To nie jest budowanie pomników"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:00
- Historię trzeba opowiadać poprzez losy ludzkie. To nie powinno być odrobienie lekcji, praca na zamówienie - podkreślał Waldemar Krzystek w Dwójkowej dyskusji o kinie historycznym.
rozwiń zwiń