Mroczna strona PRL w książkach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 08:55
W "Czytelni" omówimy książki: "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” i "Zabić. Mordy polityczne w PRL".
Książka Patryka Pleskota to opowieść mroczna, tajemnicza i wciągająca jak najlepszy kryminał. Tyle tylko, że śmierć jest tu prawdziwa... Na zdj. fragm. okładki Zabić. Mordy polityczne PRL
Książka Patryka Pleskota to opowieść mroczna, tajemnicza i wciągająca jak najlepszy kryminał. Tyle tylko, że śmierć jest tu prawdziwa... Na zdj. fragm. okładki "Zabić. Mordy polityczne PRL"Foto: mat. prom. wyd. Znak

W publikacji "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców – poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków jego pobicia czy sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban.

Z kolei Patryk Pleskot, historyk Instytutu Pamięci Narodowej, odkrywa sekrety zagadkowych morderstw, za którymi stoi tajemnicze komando śmierci – zbrojna ręka służb Polski Ludowej.

***

Na audycję "Czytelnia" zapraszamy w sobotę (27.02) w godz. 12.30-13.00. Program poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

materiały prasowe/bch/mm

Czytaj także

Stalinowski oprawca, o którym nie pamiętamy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 10:00
– Oprócz Humera pokazuję tu Polskę lat 90. i nasze próby uporania się z przeszłością – mówił Piotr Lipiński, autor książki "Bicia nie trzeba było ich uczyć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przełom". Przejmujący portret Polskiego Radia w PRL

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 19:00
- Opis radia przy ul. Myśliwieckiej jest fantastyczny. To wszystko jest tak żywe, że aż uśmiechałam się do siebie, bo ja te czasy pamiętam - mówiła o książce Janusza Krasińskiego Iwona Smolka, krytyk literacki i wieloletni pracownik Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wokół sprawy Grzegorza Przemyka zbudowano strukturę kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 10:49
- Przygotowując tekst rocznicowy, sięgnąłem do akt IPN. Nie dawało mi to spokoju, sprawdziłem nawet, czy ktoś już tego nie opisał. Zszokowało mnie, jak wiele zrobiono, żeby tę sprawę zatuszować - mówi Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów".
rozwiń zwiń