REKLAMA

Nie żyje Włodzimierz Odojewski, "polski Marcel Proust"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 12:00
Znakomity pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 lat. Włodzimierza Odojewskiego wspomnimy w dzisiejszej audycji "Wybieram Dwójkę".
Audio
  • "Włodzimierz Odojewski. Polski Marcel Proust". Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej (PR, 16.06.2015)
Włodzimierz Odojewski, pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 lat
Włodzimierz Odojewski, pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 latFoto: PAP/CAF/Bolesław Miedza

Za jego najbardziej znane dzieło jest uznawana powieść "Zasypie wszystko, zawieje...", wydana na emigracji w 1974 roku. Jej akcja, tocząca się w czasie II wojny światowej, skupia się wokół dramatycznych losów Polaków i Ukraińców, mieszkańców dawnych polskich ziem wschodnich - terenów obecnej Ukrainy. Na Kresach rozgrywa się akcja także opowiadań Włodzimierza Odojewskiego z tomu "Zmierzch świata" i powieści "Wyspa Ocalenia".

Włodzimierz Odojewski był także związany z Teatrem Polskiego Radia.

***

O twórczości Włodzimierza Odojewskiego rozmawialiśmy w ubiegłym roku z okazji 85 urodzin pisarza. Opowiadał o niej m.in. przyjaciel pisarza Kazimierz Orłoś. – Uderzyła mnie atmosfera jego prozy, przede wszystkim piękna polszczyzna i muzyczność języka – powiedział.

O dziełach pisarza mówiła także tłumaczka Agnes Wiśniewski. – Jego zdanie to zdanie-potok. Wszystko się w nim łączy. Jest harmonijne i poetyckie. Żeby tłumaczyć prozę Odojewskiego, na nowo zanurzyłam się w Prouście, bo proza Odojewskiego przypomina mi prozę francuskiego twórcy – zaznacza. W Dwójce wysłuchaliśmy także archiwalnych wypowiedzi pisarza, który opowiadał Iwonie Smolce o pracy twórczej, wakacyjnej pamięci i "wspomnieniach, które całe życie tłuką się za człowiekiem".

***

Poza tym w "Wybieram Dwójkę": zapowiedź Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, opowieść (w przeddzień dawnego święta 22 lipca) o idei skansenu pomników komunistycznych w Bornym Sulinowie. Będę też recenzje filmowe: "Geniusza" (reż. Michael Grandage) i obrazu "Neon Demon" (reż. Nicolas Winding Refn).

***

Na "Wybieram Dwójkę" w czwartek (21.07) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Bartosz Panek.

IAR/iwo/mc

Czytaj także

Pisanie jako sposób na mrok życia. Rozmowa ze Stefanem Chwinem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 10:00
- Warto czasem opisać, choćby wieczorem, chwilę dnia, której się nie doceniło. Przez to można ją uchwycić i wzmocnić. To jest uzdrawiające – mówił w Dwójce znakomity pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca tłumacza. Ekscytująca i niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 19:30
- Tłumaczenie to nawet większy wysiłek niż pisanie od siebie. Cały czas się lawiruje po omacku, próbując zrozumieć autora - mówiła w Dwójce Barbara Kopeć-Umiastowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch: trochę przesadziłem z samotnością

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 13:00
- Z jednej strony chcę być sam, ale z drugiej wydaje mi się, że tęskniłbym za spełnieniem bycia z kimś. Ale czy bycie z kimś w ogóle jest możliwie? – mówił w Dwójce znakomity pisarz
rozwiń zwiń