X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Włodzimierz Odojewski, "polski Marcel Proust"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 12:00
Znakomity pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 lat. Włodzimierza Odojewskiego wspomnimy w dzisiejszej audycji "Wybieram Dwójkę".
Audio
  • Włodzimierz Odojewski. Polski Marcel Proust - audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej z 2015 r. (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Włodzimierz Odojewski, pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 lat
Włodzimierz Odojewski, pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych zmarł w wieku 86 latFoto: PAP/CAF/Bolesław Miedza

Za jego najbardziej znane dzieło jest uznawana powieść "Zasypie wszystko, zawieje...", wydana na emigracji w 1974 roku. Jej akcja, tocząca się w czasie II wojny światowej, skupia się wokół dramatycznych losów Polaków i Ukraińców, mieszkańców dawnych polskich ziem wschodnich - terenów obecnej Ukrainy. Na Kresach rozgrywa się akcja także opowiadań Włodzimierza Odojewskiego z tomu "Zmierzch świata" i powieści "Wyspa Ocalenia".

Włodzimierz Odojewski był także związany z Teatrem Polskiego Radia.

***

O twórczości Włodzimierza Odojewskiego rozmawialiśmy w ubiegłym roku z okazji 85 urodzin pisarza. Opowiadał o niej m.in. przyjaciel pisarza Kazimierz Orłoś. – Uderzyła mnie atmosfera jego prozy, przede wszystkim piękna polszczyzna i muzyczność języka – powiedział.

O dziełach pisarza mówiła także tłumaczka Agnes Wiśniewski. – Jego zdanie to zdanie-potok. Wszystko się w nim łączy. Jest harmonijne i poetyckie. Żeby tłumaczyć prozę Odojewskiego, na nowo zanurzyłam się w Prouście, bo proza Odojewskiego przypomina mi prozę francuskiego twórcy – zaznacza. W Dwójce wysłuchaliśmy także archiwalnych wypowiedzi pisarza, który opowiadał Iwonie Smolce o pracy twórczej, wakacyjnej pamięci i "wspomnieniach, które całe życie tłuką się za człowiekiem".

***

Poza tym w "Wybieram Dwójkę": zapowiedź Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, opowieść (w przeddzień dawnego święta 22 lipca) o idei skansenu pomników komunistycznych w Bornym Sulinowie. Będę też recenzje filmowe: "Geniusza" (reż. Michael Grandage) i obrazu "Neon Demon" (reż. Nicolas Winding Refn).

***

Na "Wybieram Dwójkę" w czwartek (21.07) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Bartosz Panek.

IAR/iwo/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pisanie jako sposób na mrok życia. Rozmowa ze Stefanem Chwinem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 10:00
- Warto czasem opisać, choćby wieczorem, chwilę dnia, której się nie doceniło. Przez to można ją uchwycić i wzmocnić. To jest uzdrawiające – mówił w Dwójce znakomity pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca tłumacza. Ekscytująca i niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 19:30
- Tłumaczenie to nawet większy wysiłek niż pisanie od siebie. Cały czas się lawiruje po omacku, próbując zrozumieć autora - mówiła w Dwójce Barbara Kopeć-Umiastowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch: trochę przesadziłem z samotnością

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 13:00
- Z jednej strony chcę być sam, ale z drugiej wydaje mi się, że tęskniłbym za spełnieniem bycia z kimś. Ale czy bycie z kimś w ogóle jest możliwie? – mówił w Dwójce znakomity pisarz
rozwiń zwiń