Czy polska młodzież potrzebuje książek?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 16:44
A jeśli tak, jaką literaturą zachęcić nastolatków do czytania? Zastanowimy się nad tym w audycji "O wszystkim z kulturą".
Niektórzy nastolatkowie nie rezygnują z czytania, na pewno jednak są w mniejszości (zdj. ilustracyjne)
Niektórzy nastolatkowie nie rezygnują z czytania, na pewno jednak są w mniejszości (zdj. ilustracyjne)Foto: Mario Antonio Pena Zapatería/flickr/CC BY-SA 2.0

Badania czytelnictwa wykazują, że na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum najwięcej uczniów rezygnuje z czytania książek dla przyjemności. Również lektury szkolne poznają często jedynie poprzez streszczenia, ewentualnie czytając fragmenty.

Z prezeską Polskiej Sekcji IBBY Anną Czernow, dr Zofią Zasacką, autorką badania "Czytelnictwo dzieci i młodzieży", przygotowanego w 2014 roku w Instytucie Badań Edukacyjnych, oraz pisarką Katarzyną Ryrych, autorką m.in. książki "Król", porozmawiamy, dlaczego tak się dzieje, jakie książki i w jaki sposób podsuwać nastolatkom.

Poszukamy też wśród obecnych na rynku propozycji tych, które mogą się nastolatkom spodobać, i zastanowimy się, czy zachęcanie do czytania literatury popularnej więcej przyniesie szkody czy pożytku.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (28.07) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

mc/jp

Czytaj także

Większości Polaków książki są niepotrzebne do życia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 16:50
W 2015 r. co najmniej jedną książkę przeczytało zaledwie 37 procent Polaków. To wynik najnowszego badania czytelnictwa przygotowanego przez Bibliotekę Narodową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki dla dzieci? "Nawet wyliczanki są ważne"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 18:02
- Istotną dla rozwoju dziecka lekturą są choćby proste wierszyki. Nawet jak dziecko nie rozumie, już słyszy dźwięki, odbiera emocje – podkreślał prof. Grzegorz Leszczyński.
rozwiń zwiń