Męskie podróże literackie po wyobraźni i świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 12:00
W "Czytelni" porozmawiamy z krytykami literackimi o książkach "Krivoklat" Jacka Dehnela i "Las nie uprzedza" Krzysztofa Środy.
Jacek Dehnel spogląda z dystansem na antymieszczańską twórczość Thomasa Bernharda, a Krzysztof Środa woli eksplorować mniej znaną rzeczywistość Czeczenii i Maroka (zdjęcie ilustracyjne).
Jacek Dehnel spogląda z dystansem na antymieszczańską twórczość Thomasa Bernharda, a Krzysztof Środa woli eksplorować mniej znaną rzeczywistość Czeczenii i Maroka (zdjęcie ilustracyjne).Foto: Caspar David Friedrich/Wikimedia/Public domain

"Krivoklat, wieloletni pacjent zakładów dla psychicznie chorych, obwołany przez austriacką prasę »kwasowym wandalem«, ma za sobą historię niszczenia dzieł sztuki w najsłynniejszych muzeach Europy. I nie powiedział jeszcze ostatniego słowa" - czytamy na stronie wydawnictwa Znak Literanova, które wydało "Krivoklat" Jacka Dehnela.

Z kolei Krzysztof Środa w książce "Las nie uprzedza" (Czarne) opowiada o Czeczenii i Maroku, które "stają się częścią jednej opowieści o naturze świata, o przenikaniu się brutalności i delikatności, strachu i odurzenia".

***

Na "Czytelnię" w sobotę (06.08) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

mz/mc

Zobacz więcej na temat: Jacek Dehnel literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W labiryncie Ursynowa. "Bloki w słońcu" Lidii Pańków

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 13:00
W "Czytelni" dyskutowaliśmy o reportażach "Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego" Lidii Pańków oraz "Polak sprzeda zmysły" Konrada Oprzędka
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nagromadzenie przykrości". Knausgård po raz czwarty

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 19:00
W "Czytelni" rozmawialiśmy o kolejnym wydanym po polsku tomie cyklu "Moja walka". Dwójkowi recenzenci zwrócili uwagę m.in. na "fizjologiczny ekshibicjonizm" utworu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczucia są niebezpieczne". Opowiadania o nieszczęśliwych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:30
- Fala frustracji, proces przetrwania traumy nadal trwa w literaturze chińskiej - zauważył Piotr Kofta, nawiązując do książki Yiyun Li "Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna".
rozwiń zwiń