Pesymizm Emila Ciorana, a wiek XXI

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 13:12
W "Spotkaniach po zmroku" porozmawiamy o wybitnym rumuńskim myślicielu, a to w związku z wysypem polskich przekładów jego książek.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Jarmoluk

"Na szczytach rozpaczy", "Zarys rozkładu", "Zły demiurg", "Sylogizmy goryczy" - tytuły książek Emila Ciorana jednoznaczne wskazują zarówno na krąg interesujących go tematów, jak i na pesymistyczny wydźwięk jego myśli. Niektórzy widzieli w nim skandalistę i nihilistę. Nikt nie może jednak odmówić mu pasji w drążeniu mrocznych sfer ludzkiej egzystencji, odwagi i szczerości.

W Polsce tłumaczenia esejów Ciorana zaczęły się ukazywać dopiero kilka lat przed jego śmiercią - na początku lat 90. ubiegłego wieku. Ostatnio do księgarń trafiło jednak mnóstwo przekładów jego książek. Czy to oznacza, że myśl rumuńskiego eseisty stała się bliska człowiekowi XXI wieku? Porozmawiamy o tym ze znawcami twórczości Emila Ciorana - Ireneuszem Kanią i Markiem Bieńczykiem.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w środę (10.08) w godz. 22.30-23.00. Program poprowadzi Michał Nowak.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Emil Cioran filozofia
Czytaj także

Władza, agresja, historia. Przemoc mówi językami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:00
- Przemoc kojarzy mi się ze stworzeniem sytuacji przeważającej mocy i intencjonalnego wykorzystania jej w celu zredukowania innego podmiotu do zera - mówił filozof prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzisiaj autorytetem jest rozum"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 13:28
- Autorytet to moc wiedzy, poddajemy się jej, bo nie jesteśmy w stanie sami zrobić wszystkiego - mówił na antenie Dwójki prof. Jacek Kurczewski.
rozwiń zwiń