"Opera o Polsce" na Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 13:30
W audycji porozmawiamy o krakowskim festiwalu i wystawianej w jego ramach opery skomponowanej przez Artura Zagajewskiego.
Artur Zagajewski znany jest z utworów, w których możemy znaleźć performanse, balet i operę miejską
Artur Zagajewski znany jest z utworów, w których możemy znaleźć performanse, balet i operę miejską Foto: Materiały prasowe Sacrum Profanum 2016

Zaplanowana na sobotę 8 października opera opisywana jest jako "multimedialne przedsięwzięcie stawiające znak równości między różnymi dyscyplinami sztuki". To nietypowy spektakl, gdzie szereg dźwiękowych impresji oraz filmowych fragmentów pływa w mrocznej, drapieżnej muzyce. Fragmenty audycji radiowych i recytowane teksty dopełniają dźwięki Artura Zagajewskiego i miksowane na żywo projekcje fragmentów filmów dokumentalnych Piotra Stasika, który wspólnie z Piotrem Gruszczyńskim jest autorem libretta do spektaklu. Naszym gościem po 8.10 (ze studia w Krakowie) będzie Piotr Stasik.

Ponadto w audycji zapowiemy Międzynarodową Konferencję na Zamku Królewskim w Warszawie oraz opowiemy o Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Będzie też relacja z gali wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rozmowa z Erlendsem Calabuigiem , który weźmie udział w Europejskim Forum Radiowym.

Tuż przed 9.00 swoimi propozycjami kulturalnymi podzieli się Adam Strug. 

Będzie też "Słowo na dzień", "Melodie z górnej półki", "Wiadomości kulturalne", "Archiwalnia", przegląd prasy, a także "Płyta tygodnia". To "It' s hard", nowy album amerykańskiego tria The Bad Plus, które w piątek 30 września wystąpiło w Studiu im. Lutosławskiego w ramach cyklu "Światowa Scena Jazzu".

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (6.10) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek. 

mz/mc

Czytaj także

Zmierzch "dyktatorów gustu”? Zmiany na Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 19:00
Jeden z najciekawszych festiwali muzycznych Europy znalazł się na zakręcie: Kraków zakończył współpracę z Filipem Berkowiczem, od lat odpowiedzialnym za program i profil tej oryginalnej imprezy.
rozwiń zwiń