12 dni nadziei. Bunt Węgrów w 1956r.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 17:02
Zapraszamy na audycję dokumentalną poświęcona węgierskiemu powstaniu, które wybuchło 23 października 1956 roku.
Jedno z malowideł na tzw. Wstędze Wolności, jaką zawieszono między Mostem Elżbiety a Mostem Małgorzaty w Budapeszcie z okazji 50. rocznicy wybuch powstania na Węgrzech
Jedno z malowideł na tzw. Wstędze Wolności, jaką zawieszono między Mostem Elżbiety a Mostem Małgorzaty w Budapeszcie z okazji 50. rocznicy wybuch powstania na WęgrzechFoto: PAP/BARNABAS HONECZY

4 listopada na Węgry wkroczyły wojska radzieckie krwawo tłumiąc protest narodu węgierskiego. Jak napisał Janos Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultur: "W węgierskiej historii jest niewiele tak wyróżniajacych się, a jednocześnie mających wpływ na światowe dzieje wydarzeń jak rewolucja 1956r. Sześćdziesiąt lat temu obywatele całego świata podziwiali bohaterską walkę narodu węgierskiego i żywo protestowali przeciw krwawemu tłumieniu rewolucji przez Związek Radziecki".

W audycji o wydarzeniach sprzed 60 lat opowiedzą: Janos Tischler, Akos Engelmayer - dziennikarz, historyk, dyplomata oraz Istvan Kovacs - poeta, tłumacz, historyk, dyplomata. Przedstawimy także fragmenty dziennika, który podczas tych wydarzeń prowadził dwunastoletni chłopiec Gyula Csics.

***

Na audycję "Opowieści po zmroku" zapraszamy w poniedziałek (24.10) w godz. 21.15-22.00. Program przygotowała Dorota Gacek.

bch

Zobacz więcej na temat: powstanie węgierskie Węgry
Czytaj także

"Węgrzy chodźcie z nami, pójdziemy za Polakami”

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 11:00
Węgrzy przystąpili do krwawego powstania, pod hasłem walki o wolność za przykładem Polaków. A Polacy w 1956 roku pomogli im tak, jak nikt inny na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgry 1956. Inspiracją był Poznański Czerwiec

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 12:05
- Żądaliśmy wolności, demokratyzacji życia, przywrócenia godła narodowego i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych okrucieństw z poprzednich lat - mówił w Jedynce historyk dr Janusz Tiszler w 57. rocznicę powstania węgierskiego.
rozwiń zwiń