Branwell Brontë - zapomniany brat słynnych sióstr

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 16:31
Gościem audycji będzie Eryk Ostrowski, poeta i historyk literatury, z którym porozmawiamy o jego książce "Tajemnice Wichrowych Wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë".
Fragment okładki książki Tajemnice Wichrowych Wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Bront
Fragment okładki książki "Tajemnice Wichrowych Wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë"Foto: materiały prasowe wydawnictwa PWN

W tej publikacji autor przybliża czytelnikom dzieje życie Patrica Branwella Brontë - brata znanych angielskich pisarek, który był poetą, malarzem, tłumaczem i jak twierdzi Eryk Ostrowski - prawdopodobnym autorem lub współautorem słynnej powieści "Wichrowe wzgórza".

W książce pokazano fascynujący portret psychologiczny utalentowanego rodzeństwa, przybliżając ich doświadczenia życiowe, nieszczęśliwe miłości, literackie pasje, marzenia o sławie. Ta książka przede wszystkim wydobywa z zapomnienia postać równie utalentowanego jak jego trzy, o wiele bardziej znane siostry, brata, który zmarł w młodym wieku. Jak pisze Eryk Ostrowski: "Nie będzie przesady, gdy się powie, że w całej historii literatury nie ma większego przegranego. Przegranego - co należy podkreślić - nie z własnej winy, gdyż o jego nieobecności w świadomości czytelników zadecydowały osoby trzecie".

Fragmenty "Tajemnic Wichrowych Wzgórz" przeczyta na antenie Andrzej Ferenc.

***

Na "O wszystkim z kulturą" we wtorek (4.07) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Dorota Gacek.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: literatura Dorota Gacek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Angielski o smaku polszczyzny. Języki Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:00
– Jego zdania angielskie są często długie i zawikłane składniowo, ale w tłumaczeniu bardzo łatwo poddają się polszczyźnie – mówiła Magdalena Heydel, tłumaczka "Jądra ciemności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślepota Nietzschego, walka Gombrowicza. "Szkice sekretne" Karpińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 12:26
- Gombrowicz, po naleganiach, by "Kultura" wydrukowała jego dzienniki, otrzymał od Giedroycia wiadomość, że z jego tekstów została zrobiona... sałatka - wspominał Wojciech Karpiński, opowiadając o zbiorze swoich tekstów "Szkice sekretne".
rozwiń zwiń