"Musica polonica rediviva", czyli czym polska muzyka barokowa bogata

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 17:30
O wyjątkowym projekcie pokazującym wartość polskiej muzyki barokowej porozmawiamy w audycji z Andrzejem Kosendiakiem, szefem Narodowego Forum Muzyki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prom./NFM

Dzięki projektowi "Musica polonica rediviva" już po raz trzeci młodzi artyści z różnych krajów Europy mogą rozpocząć ekscytującą przygodę z wielkimi kompozytorami, takimi jak Mikołaj Zieleński, Adam Jarzębski, Marcin Józef Żebrowski czy Bartłomiej Pękiel. Ich przewodnikiem po fascynującym świecie polskiej twórczości barokowej jest Andrzej Kosendiak, niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki dawnej. Na rozmowę z dyrektorem Narodowego Forum Muzyki i opowieść o tym niezwykłym projekcie zapraszamy na godzinę 8.30 (transmisja wideo). 


Ponadto w audycji:

  • spotkamy się również z laureatami najważniejszych nagród Teatru Polskiego Radia - Nagród Wielkiego Splendora, 
  • Dorota Fornalska opowie o swojej książce "Osiedle Montwiłła - Mireckiego. Opowieść mieszkańców. Przed wojną/Wysiedlenia/ Powroty",
  • po godzinie 9.30 nasz litewski korespondent Kamil Zalewski opowie o cieszącej się dużą popularnością wyjątkowej wystawie w Pałacu Władców w Wilnie "Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz". Zwiedzający mają niezwykle rzadką okazję zobaczyć rękopis "Pana Tadeusza", przechowywany na stałe w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Zaprosi też na ekspozycję "Józef Czechowicz i jego epoka w fotografii" o wileńskim fotografie, który wykonywał jako pierwszy zdjęcia głównie okolic Wilna w drugiej połowie XIX wieku.


Z okazji zbliżających się Mikołajek będą mogli Państwo wziąć udział w specjalnej odsłonie konkursu "Dwójka na Piątkę" oraz rywalizacji o "Płytę tygodnia". Natomiast w naszym cyklu rekomendacji kulturalnych swoimi romantycznymi odkryciami literackimi kolejny raz podzieli się ze słuchaczami Mariusz Szczygieł.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (4.12) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

pg/bch

Zobacz więcej na temat: barok
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Capella Regia Polona zaczyna od triady największych kompozytorów baroku

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:57
- Rozumiem, że jest moda na barok polski, a z racji tego, że działamy przy Polskiej Operze Królewskiej oczywiście chcemy wystawiać dzieła polskie. Stwierdziłem jednak, że na początku dobrym pomysłem będzie pokazanie najwybitniejszych twórców baroku, czyli Händla, J. S. Bacha i Monteverdiego - mówił w Dwójce Krzysztof Garstka.
rozwiń zwiń