X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kuncewiczowa mniej znana

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:43
Bohaterką "O wszystkim z kulturą" będzie wybitna polska pisarka, której 30. rocznica śmierci przypada dokładnie 15 lipca.
Maria Kuncewiczowa
Maria KuncewiczowaFoto: NAC/domena publiczna

Maria Kuncewiczowa 1200.jpg
Kuncewiczowa i Kazimierz Dolny. Miłość nie od pierwszego wejrzenia

Maria Kuncewiczowa w historii literatury polskiej zapisała się przede wszystkim jako autorka "Cudzoziemki" uważanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć psychologizmu dwudziestolecia międzywojennego. Jednak ta znakomita powieść to zaledwie ułamek bogatego i niezwykle różnorodnego dorobku Marii Kuncewiczowej. O nim właśnie, a także o skomplikowanych losach życiowych pisarki, jej poglądach, planach, marzeniach i rozczarowaniach porozmawiamy w audycji.

Zapewne mniej znana od powieści i opowiadań Marii Kuncewiczowej, ale równie ciekawa, jest jej twórczość sytuująca się na granicy literatury faktu: zapiski z licznych podróży ("Przeźrocza. Notatki włoskie", "Miasto Heroda. Notatki Palestyńskie", "Don Kichote i niańki"), szkice i reportaże ("Odkrycie Patusanu"), eseistyka ("Fantasia alla polacca") oraz proza autobiograficzna ("Fantomy") i korespondencja ("Listy do Jerzego").

Interesującym wątkiem są również okoliczności powstania pierwszej polskiej powieści radiowej ("Dni powszednie państwa Kowalskich") oraz dokonania pisarki jako propagatorki literatury polskiej na świecie - opracowała anglojęzyczny przewodnik po literaturze polskiej The Modern Polish Prose (1945) oraz antologię polskiej literatury współczesnej w języku angielskim The Modern Polish Mind (1962), w latach 1962–1968 wykładała literaturę polską na University of Chicago.

W audycji porozmawiamy także o tym, jak Maria Kuncewiczowa funkcjonowała na emigracji. Opowiemy o kulisach wydawania jej książek, wydawania przekładów, trudnościach, które były z tym związane, a także o jej korespondencji z mężem i synem, gdzie opisuje swoje rozczarowania, przeżywa niepowodzenia syna, kwestionuje swój program macierzyński. O takich właśnie mniej znanych utworach i wątkach z życia Marii Kuncewiczowej opowiadać będzie doktor Alicja Szałagan z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autorka monografii pisarki i licznych prac i artykułów na temat jej twórczości. 

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą", którą poprowadzi Kinga Michalska, zapraszamy w godz. 17.30-18.00.

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stary człowiek i ...szpieg? Cała prawda o słynnym pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 08:00
"Szpieg Hemingway" to biografia pisarza, któremu największą popularność przyniosła powieść "Stary człowiek i morze". Książka Nicholasa Reynoldsa odkrywa nieznane dotąd oblicze Ernesta Hemingwaya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kuryluk: na starość odsłania się wczesna pamięć

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 11:39
- To jest książka, w której oddaję słowa i to, czego byłam świadkiem. To, co wiem sama - mówiła Ewa Kuryluk o swojej nowej książce "Feluni".
rozwiń zwiń