Nowe audycje, autorskie cykle. Jesienna ramówka Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 11:03
Nowe audycje, w tym m.in. "Znacie, to posłuchajcie" i "Muzyczny wieczór", autorskie cykle Krzysztofa Herdzina i Adama Sztaby, premierowe pozycje poświęcone filmom oraz pozamuzycznym pasjom znanych artystów – oto najważniejsze akcenty jesiennej ramówki Programu 2 Polskiego Radia. Oczywiście radiowa Dwójka będzie wszędzie tam, gdzie wydarzą się najważniejsze rzeczy ze świata muzyki i literatury. Nie zabraknie też akcentów związanych z przypadającą w przyszłym roku 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena, a plenerowe audycje "Dwójka na miejscu" będą nadawane z sal koncertowych, muzeów, galerii i szkół artystycznych.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Africa Studio

Zaproszenie do poprowadzenia nowej audycji "Znacie, to posłuchajcie" (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-11.00) przyjęli znani muzycy – w pierwszych odcinkach będą to: dyrygent Łukasz Borowicz, wiolonczelista Marcin Zdunik, tenor Ryszard Karczykowski. Artyści przedstawią wybrane przez siebie utwory, które warto, a nawet trzeba znać. Dzieła, od których zaczynali swoją edukację, które szczególnie polubili i sami wykonują – za każdym razem wybór jest inny, zawsze subiektywny.

"Muzyczny wieczór" (od poniedziałku do piątku w godz. 22.00-23.00) to cykl złożony z pięciu audycji – "Fortepianiści", "Nowa Polska", "Moja opera", "Beethoven 2020", "Kaprysy i ekstrawagancje". Programy nawiązują do wybranych wydarzeń, rocznic i zagadnień. Kolejno: nowości ze świata historycznych (i nie tylko) fortepianów (od roku 2020 zajrzymy do archiwum Konkursu Chopinowskiego); kanon polskiej muzyki współczesnej po roku 1989; operowy przewodnik po dziełach znanych i tych niesłusznie zapomnianych; 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena oraz muzycy klasyczni w lżejszym repertuarze, a jazzmani w klasycznym. Wszystko opatrzone fachowym, eksperckim komentarzem.

Od września pojawili się też, jako prowadzący, znani i cenieni muzycy, od lat słuchacze i przyjaciele Dwójki – Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba. – Każda możliwość prezentowania w mediach muzyki, która mnie inspiruje i zachwyca, to prawdziwa wygrana na loterii i zawsze z wielką radością przyjmuję zaproszenie do radia. Z racji swoich trzydziestoletnich, wszechstronnych doświadczeń poruszam się jako kompozytor, aranżer, pianista i dyrygent po bardzo szerokim polu, gdzie klasyka idzie pod rękę z jazzem, muzyką filmową i popem. W swojej autorskiej audycji chciałbym więc podzielić się z melomanami ciekawostkami z historii muzyki i przybliżyć sylwetki wielkich – acz nie dość popularnych artystów – mówi o swojej audycji "Kalambury z partytury" Krzysztof Herdzin. Z kolei audycja Adama Sztaby nosi tytuł "Party-tur". Emisja – na zmianę, co drugą niedzielę – w godz. 15.00-16.00.

Swobodne rozmowy na różne tematy, nie tylko muzyczne, z zaproszonym artystą, kompozytorem, dyrygentem i z aktywnym udziałem słuchaczy wypełniają debiutującą w ramówce audycję "Cafe Muza" (niedziela, godz. 10.00-11.00). Zaproszenie do udziału w pierwszych audycjach przyjęli: Andrzej Boreyko – dyrygent i nowy dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej; skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz Marek Moś – dyrygent i dyrektor Orkiestry Kameralnej Aukso.

"Stare i nowe filmy kinowe" Beaty Kwiatkowskiej (niedziela, godz. 9.30-10.00) to zebrane w jednym miejscu rozmowy o wydarzeniach filmowych, a także aktualności, recenzje, reportaże z planów filmowych, czyli magazyn o tym, co w kinie najciekawsze. Nie brakuje również nawiązań  do arcydzieł klasyki filmowej.

I wreszcie Program 2 Polskiego Radia kontynuuje swoją flagową, dotąd wyłącznie wakacyjną, audycję plenerową "Dwójka na miejscu". Jesienią i zimą dziennikarze odwiedzą muzea, filharmonie, galerie, szkoły artystyczne i teatry w całym kraju, aby spotkać się ze słuchaczami. Wszystko na żywo, w co drugą sobotę w godz. 15.00-17.00. Pierwsze miejsca, do których zajrzymy to Zespół Szkół Muzycznych "Miodowa" w Warszawie oraz Mediateka w Tychach. Wymiennie z podróżami po kraju, Dwójka będzie podróżować po świecie, zabierając słuchaczy do najważniejszych kulturalnych ośrodków (audycja "Odgłosy wielkich miast").

Mat. promocyjne/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak