"Kierunek Zachód, przystanek emigracja". Ucieczka Polaków z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 16:01
W ostatniej dekadzie PRL z Polski wyjechało na stałe ok. 1,3 mln Polek i Polaków. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" będziemy rozmawiać o książce dr Magdaleny Wnuk, która opisuje perypetie, jakie napotykali, usiłując wyjechać z PRL i osiedlić się za granicą.
Kierunek Zachód, przystanek emigracja
"Kierunek Zachód, przystanek emigracja"Foto: Mat. prasowe

"Kierunek Zachód, przystanek emigracja" to kolejna z książkowych premier serii Monografie FNP. Dr Magdalena Wnuk - autorka tej pracy jest etnologiem, a jej zainteresowania badawcze ogniskują się wokół problematyki narodowościowej. W swojej publikacji skoncentrowała się na losach Polaków w 3 krajach: Austrii, Szwecji i Włoszech. Podstawą narracji są pogłębione wywiady biograficzne, jakie przeprowadziła wśród emigrantów. W książce analizuje także wpływ wydarzeń historycznych, takich jak upadek żelaznej kurtyny czy akcesja Polski do UE, na biografie i tożsamości emigrantów. Relacjonuje trudne doświadczenia związane z pierwszymi miesiącami i latami pobytu w obcym kraju oraz zdobywaniem pozycji zawodowej i stabilności materialnej.

***

Na audycję "Skarbiec Nauki Polskiej" w środę (9.10) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Katarzyna Złotnicka-Kobylecka.

Mat. prasowe/am/mko

Zobacz więcej na temat: emigracja PRL
Czytaj także

"Smutni panowie na olimpijskim szlaku" - inwigilacja polskich sportowców przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:50
Publikacja przybliża kulisy działania Służby Bezpieczeństwa, Wojskowej Służby Wewnętrznej w przypadku wyjazdów polskich olimpijczyków na letnie i zimowe igrzyska sportowe. Gościem Weroniki Wakulskiej był autor książki, Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
rozwiń zwiń