"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na czwartek (28.05)

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:08
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sunny studio

godz. 7.00 – 10.00 Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Gościem będzie scenarzysta i reżyser Paweł Ferdek, twórca dokumentu "Pollywood", otwierającego Krakowski Festiwal Filmowy. W swoim filmie "Pollywood" reżyser podąża śladami założycieli Hollywood, pokazuje ich wschodnioeuropejskie korzenie (np. Billy Wilder urodził się pod Krakowem), drogę do sukcesu legendarnych producentów i reżyserów i zadaje pytanie: jak dziś odnosi się sukces w Fabryce Snów? Hollywood jest tu jednak tylko tłem do pokazania determinacji i odwagi w realizacji swojego american dream. Spotkanie o godz. 9.30.

29 maja mija 39 lat od śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas kierował Kościołem katolickim w Polsce 30 lat. Jakie znaczenie mają te trzy dekady dla historii kraju? Jak przebiega proces beatyfikacji? M.in. te pytania zadamy w rozmowie z historykiem Piotrem Dmitrowiczem - od 1 czerwca dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ponadto w audycji:

  • obowiązkowe testy dla aktorów na COVID-19 jako warunek podjęcia pracy - pomysł jednego z małopolskich teatrów,
  • w cyklu "Książka i kawa" - dwie książki - Alice Lugen "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca" oraz Anny Matwiejewej "Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga".

9.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W 80. rocznicę urodzin rosyjskiego noblisty Josifa Brodskiego słuchamy w poniedziałek jego wiersza, a w kolejne dni wierszy rosyjskich poetów-dysydentów: Natalii Gorbaniewskiej, Osipa Mandelsztama, Tomasa Venclovy, Anny Achmatowej.

***

godz. 10.00 – 11.00 Znacie, to posłuchajcie: Artur Ruciński

Cykl audycji "Znacie to posłuchajcie" prowadzi w tym tygodniu znakomity polski baryton - Artur Ruciński, współpracujący z największymi scenami operowymi, m.in. z Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera Hause w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie, Opera Bastille w Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Artur Ruciński przedstawia w swoich audycjach fragmenty oper ważnych dla jego kariery oper, dzieł, które go ukształtowały i stały się ważnymi etapami w jego życiu, prezentuje nagrania śpiewaków, których najbardziej ceni, z którymi miał okazje pracować, ale także tych, których znamy tylko z nagrań, oraz: muzykę lżejszą w charakterze, której często słucha.

 ***

godz. 11.00 – 11.10 To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 33. (powtórzenie)

***

godz. 12.45 – 13.00 Zapiski ze współczesności: Stefan Gierowski

Profesor Stefan Gierowski - malarz określany mianem klasyka nowoczesności i zasłużony pedagog 21 maja obchodził 95. urodziny. Naukę rozpoczął jeszcze przed wojną, od 1945 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Odrzucając w latach 50. figurację, kilkadziesiąt lat prowadził swoje malarskie studia i poszukiwania. Świętując jubileusz profesora w tym tygodniu, zapraszamy do słuchania jego wspomnień w cyklu zapiski ze współczesności.  

***

godz. 15.00 – 15.15 Zostań w domu – słuchaj Dwójki: Kwadrans bez muzyki: Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 33.

***

godz. 16.00 – 18.00 Wybieram Dwójkę  – prowadzi Jakub Kukla

Gośćmi będą Marek Pędziwiatr i Paweł Stachowiak - członkowie zespołu Błoto, który wydał właśnie swój debiutancki album zatytułowany "Erozje". 

Ponadto w audycji:

  • spotkamy się z Alexandrem Nanauem - reżyserem filmu "Collective",
  • odwiedzimy Kuncewiczówkę w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą,
  • zastanowimy się, jak pandemia może wpłynąć na koncepcje architektoniczne.

W cyklu "Literackie witaminy" gościć będziemy Ałbenę Grabowską.

***

godz. 17.30-18.00 O wszystkim z kulturą - prowadzi Michał Szułdrzyński

O Alice Guy-Blaché - zapomnianej pionierce kina - porozmawiamy z Rafałem Glapiakiem, krytykiem filmowym magazynu "Plus Minus". 

***

godz. 19.00 – 21.30 Filharmonia Dwójki – prowadzi Klaudia Baranowska

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, solistka: Johanna Winkel – sopran (Festiwal Kultura Natura, Katowice, 18.05.2017)

Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op.68 "Pastoralna"; Alexander von Zemlinksy Symfonia liryczna op. 18

Rozmowa z Eugeniuszem Knapikiem

***

godz. 19.10 – 19.30 Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, opr. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, odc. 39 (powtórzenie)

***

godz. 22.55 – 23.00 Przypadki słowa: Josif Brodski, aud. Doroty Gacek

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu