"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na środę (5.08)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 20:00
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Montri Thipsorn

godz. 7.00-10.00 Poranek Dwójki - prowadzi Jakub Kukla

Co takiego kryje się za potrzebą gromadzenia, posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie zdjęć może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie? Te pytania zadają twórcy Fotofestiwalu - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Obiektyw aparatu w tegorocznej odsłonie zostanie skierowany na niezwykłych kolekcjonerów. W oparciu o niekonwencjonalne kryteria przez lata budowali unikatowe zbiory, dzięki którym otrzymaliśmy opowieści o świecie, jego przełomowych momentach i społeczeństwie w XIX i XX wieku. A naszym przewodnikiem po tegorocznym Fotofestiwalu będzie Krzysztof Candrowicz - kurator i selekcjoner wydarzenia. Spotkanie o 9.30.

"Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości" - to zdanie, pochodzące z książki "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcii Márqueza, oraz sama powieść stały się inspiracją dla twórcy muralu, jaki powstaje na warszawskim Mokotowie. O tej niezwykłej pracy porozmawiamy o godz. 8.30 z jej autorem Mikołajem Rejsem - artystą street art zainteresowanym społeczną funkcją sztuki.

***

godz. 10.00 - 12.00 Podróżnik muzyczny - prowadzi Grzegorz Dąbrowski

Program:

Bohemian Rhapsody - podróż do Czech. Johann Baptist Georg Neruda Koncert Es-dur,

wyk. Gabor Boldoczki - trąbka, PKF - Prague Philharmonia

***

godz. 11.00 - 11.10 To się czyta latem:  Petr Stancik „Bezrożec”, czyta Wojciech Solarz (odc. 3.)

***

godz. 12.05 - 12.45 Płyta na lato - prowadzi Grzegorz Dąbrowski

Seong-Jin Cho – The Wanderer (Schubert, Berg, Liszt), DG 00028948379095

***

godz. 12.45 - 13.00 Ich głosy. Wojna 1920 roku w opowieściach świadków

Trzymające w napięciu opowieści, nieoczekiwane zwroty akcji, dramatyczne decyzje i wydarzenia, które zmieniły historię – te zużyte, reklamowe hasła tym razem w pełni oddają atmosferę opowieści, które dla Państwa przygotowaliśmy. Rozpoczęliśmy w 1919 roku, kiedy toczone jeszcze walki o granice przerodziły się w wojnę. 

***

godz. 13.00 - 14.00 Z prywatnej kolekcji - Michał Nagy

W porze lunchu Dwójka zaprasza słuchaczy na nowy cykl audycji pt. "Z prywatnej kolekcji". Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, powszechnie znane postacie ze świata kultury opowiadać będą o ulubionych płytach ze swoich domowych kolekcji.

***

godz. 14.00 - 15.00 Koncerty w porze lunchu - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert muzyki filmowej „A tribute to John Williams’ z Kolonii (20.11.2015, audytorium WDR Kolonia)

John Williams tematy z filmów „Park Jurajski”, „E.T.”, „Jane Eyre”, „Lincoln”, ‘Imperium kontratakuje”, „Gwiezdne wojny - Powrót Jedi”

Wyk. Orkiestra Radia WDR w Kolonii, dyr.  Frank Strobel

t, Daniel Ottensamer - klarnet, Ernst Ottensamer - klarnet, Gstaad Festival Orchestra, dyr. Alexander Kagan

***

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz (odc. 21.)

***

godz. 16.00 - 17.30 Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Gościem audycji będzie szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret, który opowie o Teatrze ZAR w wersji online.

Ponadto w audycji:

  • naszym gościem będzie Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna "Autoportretu", którego nowy numer poświęcony jest pandemii,
  • zaprosimy na wystawę "Sprawy bieżące" do Zbrojowni Sztuki w Gdańsku.

W naszym wakacyjnym cyklu "Literackie witaminy" gościem Kingi Michalskiej będzie Wojciech Charchalis.

***

godz. 17.30 - 18.00 O wszystkim z kulturą - prowadzi Andrzej Sułek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że muzycy związani z Filharmonią Łódzką, którzy pracowali na podstawie umowy o dzieło, powinni wykonywać pracę w ramach umowy-zlecenia, a tym samym odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Filharmonia w Łodzi nie zgadza się z taką interpretacją i skierowała właśnie sprawę do sądu.

***

godz. 19.00 - 21.30 Letnia promenada - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Carl Philipp Emanuel Bach Sonata triowa a-moll na flet, skrzypce i basso continuo, Jiří Čart Sonata d-moll na flet i basso continuo, František Benda Sonata a-moll na skrzypce i basso continuo, Johann Sebastian Bach Sonata sopr'il Soggetto Reale na flet, skrzypce i basso continuo (BWV 1079)

Collegium Sans-Souci: Dóra Ombodi – flet traverso, Joanna Huszcza – skrzypce, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela, Ewa Mrowca – klawesyn, kierownictwo artystyczne

(Stary Sącz, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, 10.07.2020) – 42. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej – koncert Na dworze Fryderyka II (Wielkiego)

***

godz. 19.10 – 19.30 Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, (odc. 3.)

***

godz. 21.30-22.00 Rozmowy po zmroku - prowadzi Beata Kwiatkowska

Jego "Intruz" jest obsypanym nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni debiutem. W czasach izolacji przyjął propozycję Izabeli Łopuch, by jako jeden z 16 reżyserów współtworzyć filmową antologię "W domu".

Ten krótkometrażowy film jest wnikliwym "spojrzeniem" na relacje, które poddane były próbie, kiedy wszyscy zostaliśmy w domu. W czasie epidemii docierały do nas jednak informacje, że najnowszy film Magnusa von Horna zakwalifikował się na FF w Cannes, który ostatecznie się nie odbył. "Sweat" znalazł się w prestiżowej selekcji 73. Festiwalu. To jedyny polski tytuł na canneńskiej liście i wielki powrót von Horna do Cannes. Jego nagradzany debiut "Intruz" miał swoją premierę w 2015 roku w sekcji Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight). "Sweat" jest jednym z 56 filmów wybranych przez selekcjonerów Cannes z całego świata.

Na liście znajdują się także m.in. "The French Dispatch" Wesa Andersona i "Another Round" Thomasa Vinterberga. Niestety festiwal nie odbył się, więc wspomniany debiut filmu nigdy nie nastąpił. Jak na tę sytuację zapatruje się reżyser? O tym porozmawiamy o zmroku.  ​

***

godz. 22.00 - 1.00 Nocna strefa - prowadzi Rafał Księżyk

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu