X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powrót tandemu Shelley-Lisiecki

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 17:55
Jak co roku, jeden z koncertów Festiwalu "Chopin i jego Europa" powierzony został piętnastoletniemu polskiemu geniuszowi oraz jego brytyjskiemu mentorowi. Na środową transmisję zaprasza Róża Światczyńska.
Audio

Krytycy nazywają urodzonego w 1995 roku Jana Lisieckiego "arystokratą fortepianu", "wybitnym talentem", "jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów", i chwalą go za dojrzałe, "niezwykle poetyckie i obdarzone wyobraźnią" interpretacje.

Do promocji młodego talentu przyczynił się w znacznym stopniu Festiwal Chopin i jego Europa oraz Howard Shelley - jeden z najwybitniejszych brytyjskich pianistów i znawców repertuaru romantycznego. Od kilku lat ten niezwykły tandem odwiedza rok rocznie Warszawę, by przedstawic wspólne interpretacje dzieł patrona festiwalu oraz innych polskich kompozytorów.

Jan Lisiecki urodził się w roku 1995, w Calgary, w Kanadzie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Konserwatorium Uniwersytetu Mount Royal. Mając zaledwie piętnaście lat, pianista wyrobił już sobie pozycję na scenie muzycznej i z wielkim powodzeniem występuje na kanadyjskich oraz międzynarodowych estradach. Zadebutiował z orkiestrą w wieku 9 lat, i od tego czasu wystąpił z orkiestrami ponad 50 razy, m.in. z National Arts Centre Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Québec, Minnesota Orchestra, L'Orchestre Symphonique de Montréal, National Academy Orchestra, Sinfonietta Cracovia, oraz Sinfonia Varsovia.

Występ Jana Lieckiego na Gali MIDEM, w styczniu 2010, gdzie reprezentował Polskę grając koncert fortepianowy e-moll  Chopina, nazwano  "olśniewającym" a polska prasa pisała, że "młody Jan gra jak Fryderyk". W kwietniu Jan zastępował Nelsona Freire w czterech koncertach we Francji, a miesiąc później, w maju, Lisiecki otwierał Międzynarodowy Festiwal w Korei.

W lipcu grał w Kanadzie dla Królowej Anglii i stutysięcznej publiczności. W sezonie 2011/2012 Jan uzyskał liczne zaproszenia na recitale i występy z orkiestrami na całym świecie.

Lisiecki występował m.in. w Carnegie Hall, Salle Cortot, Kaufman Hall, Gasteig, Seoul Arts Centre oraz w wielu innych salach koncertowych USA, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Francji, Polski, Japonii, Chin, Korei, Gwatemalii i Kanady; z takimi artystami jak Yo-Yo Ma i Emanuel Ax. Współpracował z wybitnymi dyrygentami m.in. z Pinchasem Zukermanem, i z kwartetami New Zealand String Quartet, Quatour Ebène, Canadian Chamber Players i Penderecki String Quartet. Jan jest gościem wielu międzynarodowych festiwali muzycznych - Merano Festival, Menton Festival, d'Auvers-sur-Oise Festival, Międzynarodowego Festiwalu w Seulu - oraz wielu innych festiwali w USA i Kanadzie.

Debiutanckiej płycie Lisieckiego, wydanej przez Instutut Fryderyka Chopina w 2010, przyznano we Francji prestiżową nagrodę Diapason za "największe odkrycie" i spotyka się ona z gorącym przyjęciem przez krytykę na całym świecie. Płyta jest zapisem Koncertów fortepianowych f-moll i e-moll Fryderyka Chopina w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa" 2008 i 2009. Koncerty miały miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą brytyjskiego pianisty i dyrygenta Howarda Shelleya. Płyta otwiera nową serią nagrań Instytutu realizowanych na fortepianach współczesnych. Francuski Magazyn Diapason określa Jana jako "prawdziwego wirtuoza o wspaniałej energii, niesamowicie naturalnego w wykonaniach". W lipcowym magazynie BBC Music krytyk opisuje "niezwykłą muzykalość, wspaniałą technikę, doskonałą interpretację i idiomatyczny patos" wykonań Lisieckiego, podkreślając, że jest to płyta która ma w sobie świeżość i która zasługuje na szczególną uwagę.

W uznaniu za poetyckie i dojrzałe wykonania Lisiecki otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym 2010 "Debut Atlantic" i  2010 "Objawienia" CBC Radio-Canada Musique.

W Kanadzie artysta zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Grand Prix na Konkursie Orchestre Symphonique de Montreal (2009, jako najmłodszy laureat w historii), Canadian Music Competitions (2008), i Canadian Music Festival (2008, jako najmłodszy laureat w historii festiwalu). Jan jest też laureatem siedmiu międzynarodowych konkursów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, i Japonii, w tym dwie pierwsze nagrody oraz wysokie miejsca w pozostałych konkursach.

Jan Lisiecki często daje koncerty na rzecz instytucji charytatywnych, m.in. David Foster Foundation, Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Fundacji "Wish Upon a Star". W 2008 otrzymał od UNICEFu w Kanadzie tytuł 'National Youth Representative'.

Występował także dla licznych osobistości świata polityki i władzy, m.in. z recitalem w Rideau Hall przed Jej Ekscelencją Gubernatorem Generalnym Kanady, Michaëlle Jean, która w liście do artysty napisała: "Jesteś dziś inspiracją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych ze wszystkich zakątków Kanady."

Z rekomendacji kuratorium, Jaś, z 4-letnim wyprzedzeniem, ukończy szkołę srednią Western Canada High School w styczniu 2011.

 

Źródło: NIFC

 

Program: 

Karol Kurpiński Dwie chatki – uwertura

Franciszek Lessel Koncert  fortepianowy C-dur op. 14

Fryderyk Chopin: Rondo a la Krakowiak F-dur  op. 14, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert Es-dur na dwa fortepiany i orkiestrę KV 365

 

Wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, Howard Shelley – fortepian, dyrygent; Jan Lisiecki – fortepian

 

25 sierpnia 2010 (środa), godz. 19:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopinowska impreza roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 11:59
Sprawdź program transmisji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

The King's Singers w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 12:00
Przed wawszawskim koncertem legendarnego zespołu Barbara Schabowska rozmawiała z barytonem Christopherem Gabbitasem
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe spojrzenie na muzykę polską

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 11:24
Festiwal "Chopin i jego Europa" namówił międzynarodową śmietankę wykonawczą do zmierzenia się z nieznanymi na świecie dziełami Janiewicza, Kurpińskiego, Lessela, Paderewskiego. Wnioskami z tego doświadczenia artyści podzielili się z Barbarą Schabowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zilberstein o Bałakiriewie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 14:00
Rozmowa Klaudii Baranowskiej z wybitną rosyjską pianistką, uczestniczką tegorocznej edycji Festiwalu "Chopin i jego Europa"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe spojrzenie na Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 10:47
O książce Elżbiety Ciżewskiej oraz wieczornym koncercie Jana Lisieckiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światło z Torunia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 13:07
Rozmowa z Howardem Shelleyem oraz zaproszenie na dwa toruńskie festiwale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nelson Freire w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 16:54
Na jubileuszowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" nie mogło zabraknąć wybitnego brazylijskiego outsidera. Sobotnią transmisję z Filharmonii Narodowej poprowadzi Piotr Matwiejczuk.
rozwiń zwiń