Echa zimnej wojny i Europejska Stolica Kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 16:07
Z wizytą w Stambule i tajemniczym Plokstine, a także kulisy adaptacji "Pasażerki"

W najblizszym "Europejskim Magazynie Kulturalnym" przedstawimy relację Tomasza Mościckiego ze Stambułu – jednej z trzech Europejskich Stolic Kultury. O tym jak miasto przygotowywało się do tego przedsięwzięcia opowie Mehmed Gurkam z Agencji Europejska Stolica Kultury 2010. Poznamy też wypowiedzi przedstawicieli polskich miast, które zakwalifikowały się do finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016Anna Burkey z fundacji Edynburga Miasto Literatury UNESCO opowie o projektach przygotowywanych przez tę organizację.

Porozmawiamy z angielskim reżyserem operowym Davidem Pountney’em, który  zrealizował w Warszawie "Pasażerkę" Weinberga. Światowa premiera "Pasażerki" w jego realizacji odbyła się w Bregenzer Festspiele. Barbara Schabowska zapyta Davida Pountneya m.in. o to, jak bardzo libretto tego dzieła różni się od książki Zofii Posmysz, która była jego podstawą.

Odwiedzimy także Plokstine - miejsce, do którego trudno trafić nie tylko turystom, ale – jak się okazuje - również artystom i dziennikarzom. Kiedyś był to ściśle tajny teren bazy rakiet balistycznych. Dziś, choć wyścig zbrojeń pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem nie ma już charakteru zimnej wojny, dawna baza wciąż kryje wiele zagadek. Są one ukryte w niezmierzonych lasach Żmudzkiego Parku Narodowego.


16 października (sobota), godz. 14:30

 

Zdjęcia z bazy w Plokstine:

/

Osiedle wojskowe dla żołnierzy, którzy służyli w bazie rakiet balistycznych w Plokstine, znajduje się w sercu Żmudzkiego Parku Narodowego

/

Baza powstała na początku lat 60. XX w. Rakiet nigdy nie wystrzelono

/

W tych budynkach, gdzie hodowano świnie na potrzeby wojska, powstała laserowa rakieta

/

Laserowa rakieta Kestutisa Svirnelisa, Andreasa Geisselhardta i Jang-Younga Junga

/

Wnętrze rakiety

/

Widownia dawnego teatru wojskowego w Plokstine. Prace Krzysztofa Franaszka i Gabrieli Oberkofler
 

/

Propagandowy wierszyk o rakiecie, co miała dolecieć na Księżyc. Fragment instalacji Justiny Nekrasaite i Akvile Kalinaite

/

Na tym placu zabaw bawiły się dzieci, które przyjechały do Plokstine po katastrofie w Czarnobylu

/

Ruiny starego wspaniałego świata

/

Zakaz wjazdu, który już nie obowiązuje