X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pożegnania: o. Joachim Badeni

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 14:00
Popularnego duszpasterza i nietuzinkowego księdza-filozofa wspomina o. Jan Andrzej Kłoczowski.
Audio

Niesalonowy, odważny arystokrata; platonik z nordycką wyobraźnią; czytelnik św. Tomasza, Mistrza Eckharta, Tolkiena i Junga, gorliwy kapłan i antyklerykał, patriota, zawsze inny, niemieszczący się w formułach – zapraszamy do wysłuchania wspomnień o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego o o. Joachimie Badenim.


Joachim Badeni (1912-2010) – syn hr. Ludwika Badeniego, dyplomaty, radcy poselstwa austriackiego w Belgii, i Szwedki Alicji Ancarcrona; wnuk Kazimierza Badeniego, premiera Austrii w latach 1895–1897. W roku 1930 zdał egzamin dojrzałości w Gimnazjum Państwowym im. M. Kopernika w Żywcu, w roku 1937 ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1939 r. przedostał się do Rumunii i następnie do Francji, gdzie zaciągnął się do 3. Kompanii Strzeleckiej, a potem do Strzelców Podhalańskich. Walczył pod Narwikiem, we Francji, w Maroku, był sekretarzem misji polskiej w Gibraltarze. Pod wpływem spotkania z o. Innocentym Marią Bocheńskim wstąpił do nowicjatu dominikanów w Anglii. Przy pierwszych ślubach zakonnych w sierpniu 1945 r. przyjął imię Joachima.

W 1947 r. wrócił do Polski, gdzie odbył studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie (1950). Po święceniach był m.in. mistrzem nowicjatu i duszpasterzem akademickim w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Wydał kilka wywiadów-rzek poświęconych małżeństwu, kobiecie, śmierci, kapłaństwu i modlitwie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepowetowana strata dla polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 09:00
Wspominamy Tomasza Mertę z Ministerstwa Kultury i aktora Janusza Zakrzeńskiego, którzy zgineli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepowetowana strata dla polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 16:00
Wspominamy Tomasza Mertę z Ministerstwa Kultury i aktora Janusza Zakrzeńskiego, którzy zgineli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
rozwiń zwiń