REKLAMA

Wędrówki na duchowe pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 16:34
Monika Bułaj - podróżniczka i reporterka - opowiadała w Dwójce o swojej pasji odkrywania peryferiów, wędrówkach po ziemiach niczyich, spotkaniach z ludźmi z pogranicza wiar i kultur.
Audio

- Podróżuję na peryferia, ale jednocześnie do centrów - miejsc ważnych, świętych, miejsc już dziś zapomnianych, do których drogę zna już mało kto - mówiła w Dwójce Monika Bułaj, niezależna fotograficzka, reporterka, pisarka, autorka nowo wydanego literackiego reportażu fotograficznego "Boży ludzie. Podróż po kres Europy".

Monika Bułaj z pasją bada duchowe pogranicza zamieszkane przez mniejszości etniczne i wyznaniowe. Jej niezwykła książka to owoc dwudziestu lat podróży tropem outsiderów współczesnego świata, wiernych tradycyjnemu stylowi życia: Tatarów, Romów, Łemków, Hucułów, mniejszości starocerkiewnej, chasydów i innych. Podróżniczka dociera tam, gdzie wydawałoby się, młodej białej kobiecie z Europy nigdy nie powinno udać się dotrzeć. Widzi, fotografuje i opisuje to, czego  wielu nie ma szansy dostrzec.

Zaczęło się w latach 80. od chodzenia po wschodnim pograniczu Polski. - Mieszkałam u chłopów, którzy w ekstazie przekraczali granice języka i natury - pisze Monika Bułaj we wstępie do swojej książki. - Zaszeptuchy dmuchały mi w twarz, mniszki z Garbarki poiły gorącym barszczem, a Raskolnicy szeptali bez końca swoje modlitwy, a potem bez ceregieli zagnali mnie do bani.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Moniką Bułaj przeprowadził Bartosz Panek: o odkrywaniu miejsc, które zniknęły już z mapy; o przekraczaniu granic; o pięknej, niezaspokojonej wciąż pasji podróżowania i spotykania ludzi -  ich zapomnianych, fascynujących światów.

Monika
Monika Bułaj
Czytaj także

Książka o zapomnianych zakamarkach świata

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 13:34
Monika Bułaj, reporterka i podróżniczka, która na co dzień mieszka w Trieście, odwiedziła Warszawę. W audycji "Stacja Kultura" promuje swoją książkę "Boży ludzie. Podróż po kres Europy" – zapis dwudziestu lat podróży.
rozwiń zwiń