Dzienniki rowerowe – konkurs w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 10:28
Zagadki literackie związane z tematyką rowerową oraz rozmowa z pewnym znanym reżyserem, który przejechał ostatnio, rzecz jasna na rowerze, pół Europy. Zapraszamy w niedzielę o 16.00.

"Słońce, oślepiające słońce, w dole wije się Garonna. Wdechuję zapach rozgrzanych łąk i przymykam oczy, bo wypolerowany asfalt lśni jak lustro. Denerwują mnie miasta. Mijam je szybko i z ulgą oddycham przy wyjeździe. Wspaniałe, zwierzęce uczucie rozkoszy, w której cała uwaga koncentruje się na szybkości, drogowskazach, jedzeniu i znalezieniu noclegu. Mam wrażenie, że jeszcze nigdy w życiu nie miałem wszystkiego do tego stopnia, tak absolutnie gdzieś - i pewnie dlatego jest mi tak dobrze." – tak o swej niezwykłej wyprawie rowerowej przez okupowaną Francję pisał w "Szkicach piórkiem" Andrzej Bobkowski, autor jednego z najlepszych w naszej literaturze "dzienników rowerowych".

Ale do znakomitego grona oglądających świat z perspektywy dwóch kółek i dających o tym literackie świadectwo należą również inni. Choćby Kazimierz Nowak – polski podróżnik, który w latach 1931-1936 przebył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem). Albo David Byrne, lider grupy Talking Heads, autor niedawno wydanych "Dzienników rowerowych", opisujących podróże po wielkich miastach świata.

Gościem dwójkowej audycji "Ćwiczenia z myślenia" będzie inny "piszący rowerzysta": Piotr Cieplak. Ten ceniony reżyser teatralny przejechał na rowerze z warszawskiego Ursynowa do… Lizbony. Na podstawie zapisków z wyprawy przygotował spektakl "Dzienniki rowerowe" - wystawia go w teatrach razem z kolegami duetu SzaZa.

 

Zapraszamy Państwa do udziału w naszej audycji – zagadki dotyczyć będą literatury z tematyką rowerową związanej. Do wygrania cenne nagrody książkowe.

Wydawnictwo PASCAL "Polska na rowerze"

/

 

 

Wydawnictwo W.A.B. David Byrne "Dzienniki rowerowe"

/

Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Numer telefonu do naszego studia (22) 645 22 22

14 sierpnia (niedziela), godz. 16:00

Czytaj także

"Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 08:11
- Był odpowiednikiem angielskich angry young men i polskich "wściekłych" pisarzy - i to na długo przed ich pojawieniem się - pisała Maria Danilewicz-Zielińska.
rozwiń zwiń