Nieznane fotografie Zdzisława Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 17:15
Słynny malarz mrocznych, niepokojących obrazów był, jak się okazuje, również bardzo interesującym fotografikiem. Właśnie się ukazał album ze zdjęciami jego autorstwa.
Audio
  • O fotografiach Zdzisława Beksińskiego mówią: prof. Lech Majewski, Wiesław Ochman oraz Bogdan Szymanik z wydawnictwa BOSZ. Wysłuchała Aleksandra Łapkiewicz

– Beksiński jako malarz miał wielu miłośników, ale też i wrogów. Nawet jednak  nienawidzący jego twórczości malarskiej uznają go jako wybitnego fotografika – mówił w Dwójce Bogdan Szymanik z wydawnictwa Bosz, które wydało album "Foto Beksiński". Dwujęzyczna edycja prezentuje fotografie, które wykonał artysta na przestrzeni lat 50. XX w. Z olbrzymiego zbioru kilku tysięcy fotografii – przekazanego przez Beksińskiego do Muzeum Historycznym w Sanoku – wybrano około dwustu najciekawszych, zdaniem redaktorów albumu, prac. Dlaczego nagle, pod koniec lat 50., Beksiński zerwał z fotografią? Uznał, tłumaczył Bogdan Szymanik, że formuła się wyczerpała, że moc wyrazu będzie większa w malarstwie.

Oglądając czarno-białe zdjęcia, powstałe, przypomnijmy, w najwcześniejszym etapie twórczości Beksińskiego, już możemy dostrzec charakterystyczne dla jego późniejszych dzieł motywy: niepokojącą, odrealnioną atmosferę, odosobnienie człowieka, jego samotność, rekwizyty związane ze śmiercią. Na fotografiach zobaczymy również stylizowane autoportrety Beksińskiego czy też portrety jego żony. – To ważny moment w historii polskiej fotografii – pojawienie się Beksińskiego – mówił prof. Lech Majewski, omawiając różnorodne, eksperymentalne techniki stosowane przez artystę. Z kolei Wiesław Ochman, wieloletni przyjaciel malarza, opowiadał w dwójkowej audycji o tym, jakim człowiekiem był Beksiński. Jak się okazuje, zupełnie innym niż można byłoby sądzić po jego mrocznej, podszytej śmiercią twórczości.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o albumie "Foto Beksiński" oraz do obejrzenia galerii z wybranymi fotografiami z tej interesującej książki.

Zdzisław
Zdzisław Beksiński w pracowni. Fotografia zamieszczona w albumie "Foto Beksiński", wydawnictwo Bosz, 2011.
Zobacz więcej na temat: Lech Majewski Wiesław Ochman
Czytaj także

Prawdziwa Polska lat sześćdziesiątych

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 16:28
W warszawskim Domu Spotkań z Historią otwarto właśnie niezwykłą wystawę znanego fotografa Bogdana Łopieńskiego.
rozwiń zwiń