X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lolita szuka Boga

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 07:00
Sukces "Lolity" - stosunkowo późny w karierze Vladimira Nabokova - zapewnił mu pozycję literacką i wielką poczytność. Popularność miała jednak i spore koszta - czytelnikom bestsellerów łatwo zgubić drugie dno...
Audio
  • Fragmenty audycji poświęconej twórczości Vladimira Nabokova
Girl On Beach
Girl On BeachFoto: comedy_nose/filckr/lic.CC

22 kwietnia mija 115. rocznica urodzin amerykańskiego pisarza pochodzenia rosyjskiego - Vladimira Nabokova.

Nabokov miał niezwykle giętki umysł. Angielski przyswoił tak perfekcyjnie, że mógł operować nim - już po emigracji z rewolucyjnej Rosji - jako swoim drugim językiem literackim. Posiadł umiejętność niezwykle szybkiego, "fotograficznego" czytania. Był erudytą. A do tego namiętnym zbieraczem i znawcą... motyli. Jego książki, jeśli dokładniej się im przyjrzeć, odkrywają przed czytelnikiem misterną kompozycję przesyconą treściami refleksyjnymi.

- Już w debiutanckiej "Maszeńce" świat wspomnień o pierwszej miłości jest bardziej realny, bardziej namacalny, bardziej zmysłowy niż świat emigracyjny w Berlinie. A więc to, co jest tylko wspomnieniem, okazuje się ważniejsze i właśnie bardziej "dotykalne" niż otaczająca rzeczywistość. Nabokov był zdecydowanym idealistą - mówi o filozoficznych aspektach tej twórczości gość "Zakładki literackiej" Leszek Engelking, eseista, nowelista, poeta i tłumacz, wyróżniony za swoją pracę m.in. nagrodami "Literatury na Świecie" i PEN-Clubu.

Elementy takiego ujmowania rzeczywistości odnajdujemy także w najbradziej znanej powieści Nabokova - "Lolicie". W książce tej mamy przecież do czynienia z narratorem-bohaterem, którego relacji bynajmniej nie powinniśmy czytać dosłownie. Czy fabuła ta - historia romansu dojrzałego mężczyzny z fascynującą go nastoletnią nimfetką - nie jest tylko zapisem jakiegoś mirażu?

W programie zaprzezentowana została publikacja Leszka Engelkinga o Nabokovie "Chwyt metafizyczny", długo wyczekiwana pierwsza polska monografia o rosyjsko-amerykańskim prozaiku. Engelking, który przetłumaczył osiem książek prozatorskich Nabokova (a także wiele z jego utworów poetyckich) i jest edytorem nowego polskojęzycznego wyboru jego pism, podkreśla, że estetyka Nabokova okazuje się zakorzeniona w jego metafizyce (a metafizyka - w estetyce). Na trzecim wierzchołku tego trójkąta znajduje się etyka.

Kiedy zapytano Nabokova w jednym z wywiadów, czy wierzy w Boga, odpowiedział: "Żeby być całkiem szczerym - a zamierzam teraz powiedzieć coś, czego nie mówiłem nigdy dotychczas, i co, mam nadzieję, wywoła ożywczy dreszcz - wiem więcej niż mogę wyrazić w słowach, a ta drobna cząstka, którą wyrazić mogę, nigdy nie zostałaby wyrażona, gdybym nie wiedział więcej".

Audycję przygotował Witold Malesa.

Zobacz więcej na temat: Berlin HISTORIA Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobry Bóg, który pozwala na zło

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 17:00
Jak wszechmocny i dobry Stwórca mógł zgodzić się na świat pełen zła i cierpienia? Czy Boga można jakoś usprawiedliwić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maszeńka" Nabokova, czyli miłość w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 16:37
Dwójka zaprasza na słuchowisko według debiutanckiej powieści Vladimira Nabokova. Rozgrywająca się w Berlinie "Maszeńka" to znakomity obraz rosyjskiej emigracji w latach 20. XX wieku.
rozwiń zwiń