Festiwal Wszystkie Mazurki Świata rozpoczęty

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 10:06
Już po raz czwarty festiwalowi gośćie zaprezentują muzykę polską - zarówno ludową jak i tę zachowaną w starych tabulaturach rozsianych po Europie. Tegoroczną edycję zainaugurował recital Artura Dutkiewicza.
Audio
Artur Dutkiewicz
Artur DutkiewiczFoto: mat. promocyjne

Trwa festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Od 7 do 13 maja będziemy grać, śpiewać, tańczyć i... słuchać. Będzie polska muzyka tradycyjna w wykonaniu świetnych kapel wiejskich z Opoczyńskiego, Rzeszowskiego, Lubelskiego. Będą gwiazdy - w koncercie "KUJAWY" starodawne pieśni skomentuje na trąbce Tomasz Stańko, zaś mazurki Fryderyka Chopina i Romana Maciejewskiego zagra Janusz Olejniczak. Przybędą goście z Luizjany, z Niemiec, ze Szwecji, z Estonii.
Posłuchamy polskich tańców ze środkowoeuropejskich kodeksów i tabulatur XVII w, a także utworów kompozytorów współczesnych w ich premierowych wykonaniach. Koncertom, jak co roku towarzyszyć będą warsztaty instrumentalne, wokalne i taneczne. W sobotę 12 maja - kolorowe Targowisko Instrumentów przed Skwerem na Krakowskim Przedmieściu i najbardziej żywiołowy moment festiwalu - Noc Tańca, podczas której do tańca zagrają goście i uczestnicy festiwalu. Na zakończenie - 13 maja - dla najmłodszych Małe Mazurki w Fundacji 100 Pociech.
Festiwal otworzył koncert Artura Dutkiewicza, promujący jego nową płytę "Mazurki".
Album zawiera  autorskie kompozycje Artura Dutkiewicza – jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, w których polska muzyka ludowa, muzyka klasyczna i transowa improwizacja jazzowa łączą się w jedną oryginalną całość. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są w motoryczny, jazzowy sposób, co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.

- To tradycyjna muzyka, na jakiej się wychowywałem: mazurki Chopina i Szymanowskiego oraz muzyka ludowa, którą pamiętam z domu – mówił o swoich inspiracjach Artur Dutkiewicz, pochodzący z Pińczowa. – Dziadek i ojciec grali na skrzypcach. Wszystkie moje ciotki grały na różnych instrumentach, a wujek na akordeonie. Pamiętam z dzieciństwa tę muzykę oberkową, skoczną.

Na płycie jest tylko jedna melodia z kieleckiego, pozostałe pochodzą z inwencji pianisty.

Artur Dutkiewicz był gościem Anny Szotkowskiej w magazynie "Źródła" - zapraszamy do wysłuchania tej rozmowy.

 

Organizatorzy: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata i Program 2 Polskiego Radia