X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 11:45
Zmarł dziennikarz Dwójki, muzykolog i publicysta, animator polskiego życia muzycznego.
Audio
  • Małgorzata Pęcińska, dziennikarka Dwójki, wspomina Andrzeja Chłopeckiego
  • Elżbieta Markowska
  • Grzegorz Michalski
  • Małgorzata Gąsiorowska
  • Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim w "Wybieram Dwójkę" 24.09: Krzysztof Penderecki, prof. Mieczysław tomaszewski, Tadeusz Wielecki, Jan Topolski. W studiu Agata Kwiecińska i Ewa Szczecińska

Andrzej Chłopecki to jeden z najwybitniejszych polskich specjalistów od muzyki współczesnej. Zapewne, nie tylko polskich. Znał muzykę współczesną na wylot, bo badał ją od środka, będąc spiritus movens niejednego wydarzenia.

Mając zarówno wielką wiedzę jak i wizję tego, jak muzyka współczesna powinna brzmieć, realizował te założenia z pasją. Zawsze otwarty na nowe zjawiska, nigdy nie poddawał się modom, koniunkturalizm był mu obcy.

Zapewne osiągał to dzięki umiejętności zachowania pogodnego dystansu do wielu spraw – przede wszystkim do siebie samego. Tak pisał w swoim biogramie:

"Czego nie ma o mnie w Wikipedii? Tego, że zacząłem namiętnie grać na pianinie (a nawet występować publicznie!) w wieku 5 lat. Że wtedy właśnie po raz pierwszy zaciągnąłem się papierosem i niemal nie zemdlałem. I że wtedy zakochałem się po raz pierwszy (w dziewczynie, by tu nie było wątpliwości…).

Mam żonę (drugą w mym życiu), Beatę, trójkę dorosłych już dzieci i jednego wnuka pochodzenia polsko-czilijskiego.  Ze sportów w czasach chłopięcych zajmowałem się szachami, potem brydżem (a i pokerem na pieniądze też ze zmiennym szczęściem), swego czasu trochę jeździłem na nartach, ale to wszystko przeszłość. Se ne vrati…Palę, piję.

Mieszkam w domu na granicy Miedzeszyna i Falenicy w Warszawie. Mam jeszcze do spłacenia 100.000 Złotych kredytu hipotecznego, zaciągniętego w frankach szwajcarskich, więc sprawdzam kurs tej waluty zawsze z trwogą. 2 koty + 1 pies, spaniel z nieobciętym ogonem (ten drugi, wilczur, mi zdechł 2 lata temu). Od ponad roku żyję z wszytym stymulatorem serca, podtrzymującym moją zawodową i biologiczną (lub odwrotnie) aktywność.

W Polskim Radiu byłem od maja 1975 do 13 grudnia 1981 roku i nie wierzyłem, że wrócę. Wróciłem w 1991 i zostałem. Ale radio nie zapełnia mego całego życia. Bo: wykłady dla studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, w warszawskiej Akademii Teatralnej, na Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich PAN, bo felietony dla Gazety Wyborczej, bo, bo, bo… Z poniedziałku na wtorek, nocną porą, zazwyczaj zapraszam na spotkania w cyklu "Nowych kontrapunktów". Z serdecznościami, Andrzej Chłopecki.”

Andrzej Chłopecki pozostawił ogromny dorobek jako felietonista i bez wątpienia odcisnął swój ślad na muzyce polskiej – to jemu powierzono główną rolę w trakcie prac nad „Raportem o stanie muzyki” w Polsce przygotowywanym pod egidą Instytutu Muzyki i Tańca.

Z tekstów Andrzeja Chłopeckiego będziemy korzystać jeszcze długo. I tylko ciszy w eterze nie potrafimy zagłuszyć. 

***

Andrzej Chłopecki (1950-2012) –muzykolog, teoretyk, krytyk muzyczny, publicysta i animator życia muzycznego, członek Związku Kompozytorów Polskich. Z Polskim Radiem związany w latach 1975-81 i ponownie od 1991, autor ok. 2000 audycji radiowych, a od 2005 komentator w Redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia.

Od 1994 programował udział Polskiego Radia w Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Od 1996 pracował ze stopniem doktora sztuki muzycznej na stanowisku adiunkta Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykładał historię, literaturę i estetykę muzyki XX-XXI wieku. Od 2000 wykładał także w Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pozostawił liczne recenzje, artykuły, eseje, komentarze i rozprawy.

Był dyrektorem artystycznym festiwalu "Musica Polonica Nova", prezesem Fundacji Przyjaciół "Warszawskiej Jesieni", przewodniczącym Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, członkiem Komisji Repertuarowej festiwalu "Warszawska Jesień" i Rady Programowej pisma "MusikTexte. Zeitschrift für Neue Musik” w Kolonii. Należał do Związku Kompozytorów Polskich.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. otrzymał Nagrodę Specjalną Kapituły Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za twórczość radiową i działania kulturotwórcze realizowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia (1998), Odznakę Honorową Polskiego Radia (2001) oraz "Złoty Mikrofon" (2008).

>>>Wspomnienie o Andrzeju Chłopeckim

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Andrzej Chłopecki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:47
Muzykolog i teoretyk, krytyk i animator życia muzycznego, dziennikarz Dwójki, laureat "Złotego Mikrofonu" opowiadał nam o zamówieniach nowych utworów przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń