Audycje prowadził do samego końca. Posłuchajmy Jana Webera

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 09:39
Minęło właśnie 20 lat od nagłej śmierci legendarnego redaktora, na którego audycjach wychowywały się pokolenia melomanów. Pragniemy uczcić postać Jana Webera poświęconą Mu stroną oraz nowym kanałem na platformie mojepolskieradio.pl
Jan Weber (w środku) podczas XI Konkursu Chopinowskiego w roku 1985. Z lewej red. Janusz Ekiert, w głębi Stanisław Leszczyński. Na pierwszym planie prof. Regina Smendzianka.
Jan Weber (w środku) podczas XI Konkursu Chopinowskiego w roku 1985. Z lewej red. Janusz Ekiert, w głębi Stanisław Leszczyński. Na pierwszym planie prof. Regina Smendzianka.Foto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

Jan Weber (1930-1992) był związany z Polskim Radiem przez ponad 30 lat. Związany był przede wszystkim z Trójką (pamiętny cykl "Reminiscencje muzyczne"), prowadził też audycje na antenie Jedynki. Do Dwójki przyjmował zaproszenia chętnie - pojawiał się tu przede wszystkim jako komentator.

Czytaj więcej >>>>

Jesienią 1992 roku pracował nad wznowieniem "Reminiscencji", które miały się ukazywać na antenie Dwójki. Tego projektu już nie zdążył zrealizować.

Z przebogatych archiwów radiowych wybraliśmy reprezentatywne audycje Redaktora, które prezentujemy w zakładce "Z archiwum Jana Webera" na platformie mojepolskieradio.pl.

Przygotowaliśmy też poświęconą Janowi Weberowi stronę, na której znajdą Państwo wywiad Jana Webera z Krystianem Zimermanem oraz wywiad Hanny Mozer-Ciechanowskiej z Janem Weberem. Będzie można posłuchać Jana Webera grającego na fortepianie w towarzystwie znakomitych pianistów, a także zapoznać się ze wspomnieniami o Redaktorze nagranymi zarówno dawniej, jak i dziś, specjalnie z okazji rocznicy. 

Dzięki uprzejmości redakcji "Ruchu Muzycznego" mamy przyjemność zaprezentować wybór tekstów Jana Webera opublikowanych na łamach dwutygodnika. To fascynujący przekrój twórczości pisarskiej autora i dokument czasów, w których żył i działał: od pierwszych kroków młodego dziennikarza (wywiad z Tadeuszem Szeligowskim) przez potrafiącego bronić swych racji w sporze z wielkim Kiryłem Kondraszynem okrzepłego krytyka po ostatni złożony do druku na dwa dni przed śmiercią tekst "Czekając na Midori". Tamże znajdą Państwo facsimile maszynopisu artykułu "Muzyka na falach eteru" napisanego z okazji 60-lecia Polskiego Radia. Dokument ten udostępniła - podobnie jak wiele innych wykorzystanych przez nas materiałów - pani Irena Myczka.

Zapraszamy także do podzielenia się swoimi wspomnieniami o Janie Weberze w księdze pamiątkowej.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Krystian Zimerman