Lerneta-Holeni rozrachunki z Germanią

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 19:00
Alexander Lernet-Holenia uznawany jest za twórcę jedynej austriackiej powieści zajmującej się tematyką ruchu oporu w czasie II wojny światowej. O jego twórczości porozmawiamy w "Notatniku Dwójki".
fragment plakatu do filmu Die Abenteuer eines jungen Herrn in Polen na podstawie prozy Alexandra Lerneta-Holeni
fragment plakatu do filmu "Die Abenteuer eines jungen Herrn in Polen" na podstawie prozy Alexandra Lerneta-HoleniFoto: materiały promocyjne

Powieść "Mars im Widder" z roku 1941 ukazała się na polskim rynku pod tytułem "Mars w znaku Barana". Opisuje ona historię austriackiego oficera rezerwy, hrabiego Wallmodena, powołanego do wojska latem 1939 roku. Bierze on udział w kampanii wrześniowej - przeciwko Polsce. W swych działaniach nie przypomina energicznego sztabowca, ani nie uosabia pruskiego drylu. Taki wizerunek niemieckiego oficera zadecydował, że książka mogła ukazać się dopiero po wojnie.

Powieść została przez nazistów zakazana również z powodu niezwykle dokładnego przedstawienia planowanego napadu na Polskę, mężnego oporu Polaków oraz wspomnienia o austriackich bojownikach ruchu oporu. Również inne dzieła Lerneta-Holeni poświęcone są Polakom, m.in. "Die Abenteuer eines jungen Herrn in Polen" z roku 1931, powieść, która doczekała się ekranizacji.

>>Posłuchaj dyskusji o austriackiej literaturze

O twórczości Alexandra Lerneta-Holeni porozmawiamy z tłumaczem Ryszardem Wojnakowskim. Wiersze czyta Andrzej Ferenc.

Na audycję zaprasza Witold Malesa.

7 lutego (czwartek) godz. 15.00.

Czytaj także

Wieczny skandalista

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 06:00
Thomas Bernhard przez całe swoje życie prowokował, ale te zaczepne działania były sposobem zwrócenia uwagi na tematy, które wydawały mu się warte dyskusji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowe ucho poety

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 16:06
Dźwięk w tłumaczonej poezji jest tak samo ważny jak jej forma i treść - tę zasadę austriacki poeta stosował także we własnej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jelinek: jakby Nobla otrzymało zwierzę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:00
- Kobiety bardziej niż mężczyźni walczą o status swojej podmiotowości i dlatego tak często korzystają z możliwości mówienia, choć nie zawsze bywają słuchane. To sprawa recepcji - mówiła w ostatnim udzielonym wywiadzie Jelinek.
rozwiń zwiń