Jeźdźcy apokalipsy zamieszkali w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 22:55
Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? W "Świecie młodych" porozmawiamy z Adamem Leszczyńskim autorem zbioru reportaży o Afryce.
Fragment okładki książki Adama Leszczyńskiego Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS?
Fragment okładki książki Adama Leszczyńskiego "Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS?"Foto: materiały promocyjne

Książka "Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS" jest próbą - reportera i historyka - odpowiedzi na pytanie o przyczyny afrykańskich nieszczęść, o których Europejczycy słyszą w telewizji i czytają w gazetach. Nie są one wynikiem dziwacznego zrządzenia losu, ani nieudolności Afrykanów. W ogromnej większości są wynikiem tego, że ludzie w Afryce zachowują się racjonalnie: tak, jak postrzegają swój interes. Wszyscy zachowują się w zgodzie ze swoim interesem - i wszystkim, paradoksalnie, jest przez to gorzej. Ta książka jest próbą pokazania mechanizmu tej pułapki. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na naprawienie Afryki odznaczają się często arogancją i poczuciem wyższości wobec Afrykanów - i dlaczego tak często nie działają.

Na rozmowę z Adamem Leszczyńskim zaprasza Katarzyna Nowak.

17 lutego (niedziela) godz. 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja - krajobraz po zamachu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 22:00
- Oblężenie w Tuluzie wywołało zmianę języka kampanii. Dominujące wcześniej kwestie ekonomiczne ustąpiły miejsca zapewnianiu bezpieczeństwa - mówi Jarosław Kuisz z tygodnika "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"RPA jest wyjątkiem, którego nie zrozumiałem do końca"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 01:07
- RPA ma wieżowce, autostrady - bardziej imponujące niż u nas - i bogatych ludzi, czyli różne elementy "pierwszego świata" i ogromne przestrzenie "trzeciego świata", jakiego też w Polsce nie mamy. Tam to wszystko funkcjonuje obok siebie - mówi Adam Leszczyński, autor "Dziękujemy za palenie".
rozwiń zwiń