Od Dobrawy do Salomei. Kobiety w świecie średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 08:00
W "Skarbcu nauki polskiej" rekomendujemy kolejną książkę wydaną w serii Monografie FNP. Autorem tej pracy jest historyk - mediewista - dr Grzegorz Pac z Instytutu Historii UAM w Poznaniu, który analizuje rolę kobiet w średniowiecznym świecie i elitach władzy.
Jan Matejko, Dobrawa
Jan Matejko, DobrawaFoto: wikipedia/Kjetil r

Jego książka "Kobiety w dynastii Piastów" jest detektywistycznym poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: jakie miejsce w pierwszej polskiej dynastii zajmowały kobiety - żony i córki naszych władców. Granice chronologiczne studium wyznaczają z jednej strony początki polskiej państwowości , z drugiej zaś - nieco umownie - połowa wieku XII.

Oznacza to, że pierwszą postacią otwierającą ten "kobiecy poczet" jest Dobrawa, a ostatnią Salomea  (żona Bolesława Krzywoustego), która zmarła w 1144 roku. Ze względu na ubóstwo polskich średniowiecznych źródeł autor odwołuje się do europejskich archiwów w poszukiwaniu analogii wzorców postępowania i aktywności kobiet z innych domów panujących.

Ta benedyktyńska dociekliwość owocuje ciekawymi wnioskami na temat białogłowych z kręgu dynastii Piastów.

Na spotkanie z dr. Grzegorzem Pacem zaprasza Katarzyna Kobylecka.

10 maja (piątek), godz. 15:00

Zobacz więcej na temat: HISTORIA królowie Polski
Czytaj także

Solny labirynt Wieliczki od 35 lat jest na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 07:00
- Największą chlubą Wieliczki są te machiny górnicze zwane kieratami. W całej Europie używano ich podczas wznoszenia największych budowli, ale ocalały w szczątkowych ilościach. A tu jest ich cała kolekcja. Zachowały się dzięki soli - mówił archeolog Antoni Jodłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginione - Ocalone. Pomorskie starożytności w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:49
Od 17 marca w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie można oglądać niezwykłą kolekcję starożytności pomorskich - zbiór ok. 200 eksponatów obejmujących czasy od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomorskie skarby odzyskane!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 11:50
- Od epoki kamienia, po wczesne średniowiecze, od przedmiotów z pogranicza wierzeń i sztuki, poprzez przedmioty użytku codziennego, po ozdoby, broń czy monety - do obejrzenia niezwykłej wystawy zachęca Krzysztof Kowalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
rozwiń zwiń