Odzyskane Podhale na "Nowej Tradycji" - transmisja wideo

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 14:00
Piątek na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia to przede wszystkim występ zespołu Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, laureatów zeszłorocznego konkursu. W drugiej części wieczoru: "Władysława nuty nomilse”, czyli koncert upamiętniający nestora rodu Trebuniów-Tutków, wielkiego kustosza i zarazem reformatora muzycznej tradycji Podhala.
Audio
  • Góralskie posiady: opowieści snuli Władysław Trebunia-Tutka, jego starszy brat Stanisław Trebunia-Tutka i syn Władysława Krzysztof Trebunia-Tutka
WŁADYSŁAW TREBUNIA-TUTKA
WŁADYSŁAW TREBUNIA-TUTKA Foto: Anna Trebunia-Wyrostek

Zespół Trebunie-Tutki, Kapela Rodzinna Trebuniów i Goście oraz Małe Trebunie-Tutki wystąpią w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w piątek, 17 maja. Ich koncert poprzedzi występ zespołu Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, laureatów Grand Prix zeszłorocznej "Nowej Tradycji".

Koncert Laureatów zeszłorocznej "Nowej Tradycji" (wideo)

Poszukiwacze Zaginionego Rulonu sięgają  do melodii starodawnych, gdzie dominuje brzmienie instrumentów strunowych - oddając klimat wiejskich zabaw. Repertuar zespołu to melodie taneczne z Radomszczyzny: mazurki, oberki, polki. Przewodniczący jury, kontrabasista i kompozytor Olo Walicki wyjaśnił, że Poszukiwacze Zaginionego Rulonu nagrodę otrzymali za smak, wyczucie i szlachetność brzmienia oraz przekonujące nawiązanie do tradycji mazurkowej. Dodał, że dzięki właśnie szczerości przekazu zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu ma szanse zaistnieć nie tylko na polskich scenach.

Małgorzata
Małgorzata Makowska z zespołu Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, fot. Wojciech A.Jurzyk/PR

Zapraszamy na transmisję audio (na antenie Dwójki) oraz transmisję wideo (na naszych stronach) obu koncertow po godzinie 19.00.

*** 

Władysław Trebunia-Tutka zmarł w grudniu zeszłego roku. Wybitny muzyk, plastyk i propagator kultury Podhala miał 70 lat. W przerwie transmisji odtworzymy archiwalny wywiad z artystą. A już teraz zapraszamy do wysłuchania załączonego magazynu "Źródła" poświęconego pamięci mistrza.

Władysław
Władysław Trebunia-Tutka

W piątkowy wieczór dzieci, wnuki, uczniowie i przyjaciele Władysława zobrazują dzieje rodu muzykanckiego na przestrzeni 100 lat, oprawione w tradycyjną muzykę góralską i instrumenty pasterskie, na czele z prastarą kozą, swoistym "totemem" muzycznym rodziny (dziadkiem Władysława był legendarny dudziarz podhalański Stanisław Budz Mróz). Małe Trebunie-Tutki zaprezentują wybór melodii podhalańskich, wykonywanych przez swojego, wówczas 10-letniego dziadka podczas I Konkursu Muzyk Podhalańskich w Zakopanem w 1952 roku oraz na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie w 1955. Usłyszymy też uczniów Władysława: Stanisławę Trebunię-Staszel - śpiewaczkę, tancerkę i gawędziarkę, dziś doktor etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim - oraz jako prymistów - Krzysztofa Trebunię-Tutkę i Andrzeja Polaka. Szczególną postacią na tym koncercie będzie Józef Pitoń - przyjaciel Władysława, przewodnik i ratownik tatrzański, wybitny tancerz, gawędziarz oraz literat, wieloletni kierownik artystyczny Zespołu im. Klimka Bachledy.

Zespół Trebunie-Tutki przypomni twórczość i działalność Władysława w zespole, założonym i prowadzonym przez syna, Krzysztofa. Zabrzmią utwory napisane wspólnie przez ojca i syna oraz wykonywane przez Władysława nowe nuty góralskie Krzysztofa, tworzone na wzór tradycyjnych, z zachowaniem unikatowego stylu góralskiego: skali, budowy muzycznej, charakteru wykonania i tradycyjnego instrumentarium. Nie zabraknie wzruszającego wyznania Władysława "Nutko moja" i lamentu starego górala nad upadkiem tradycji w utworze "Poniechane Podhale". Utwory te powstały przy okazji wspólnych projektów z Twinkle Brothers, zespołem Voo Voo i Andrew Cronshawem. Wzbogacone współczesnymi brzmieniami, oddają ducha rozwoju, do którego tradycjonalisty Władysława nie trzeba było długo przekonywać...

***

W piątek po godzinie 16.00 na "Nowej Tradycji" odbędą się również przesłuchania konkursowe z udziałem formacji: AcCello Duo, Adam Oleś hurdu_hurdu, Cicha & Spółka, Miklosz Deki Czureja, Mol Orkiestra, PKP Raducz oraz Poleńka.  Wstęp na przesłuchania wolny.

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja Podhale