Dekada Jana Englerta – spotkanie w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 09:05
Minęło właśnie dziesięć lat, odkąd Jan Englert sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego. Na próbę podsumowania tej dekady, z udziałem znakomitego aktora, zaprosiliśmy do "Sezonu na Dwójkę".
Jan Englert podczas próby dla mediów sztuki Bezimienne dzieło w jego reżyserii, Teatr Narodowy w Warszawie, 26.02.2013.
Jan Englert podczas próby dla mediów sztuki "Bezimienne dzieło" w jego reżyserii, Teatr Narodowy w Warszawie, 26.02.2013. Foto: PAP/Paweł Supernak

Jan Englert w zespole Teatru Narodowego jest od 1997 roku. Zagrał między innymi w przedstawieniach Jerzego Grzegorzewskiego (Chłopicki w "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego; Henryk w "Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego; Król-Makbet w "Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego; R w "Duszyczce" Różewicza; Mistrz Sinobrody w "On. Drugi Powrót Odysa" Grzegorzewskich), Macieja Prusa (tytułowa rola w "Królu Lirze" Szekspira; Gajew w "Wiśniowym sadzie" Czechowa), Kazimierza Kutza (Ojciec w "Kartotece" Różewicza), Jerzego Jarockiego (Witold III w "Błądzeniu" wg Gombrowicza; Eugeniusz w "Tangu" Mrożka), Mai Kleczewskiej (Tezeusz w "Fedrze"). Widzowie mogli go również zobaczyć w przedstawieniach we własnej reżyserii (Arnolf w "Szkole żon" Molière’a; Łatka w "Dożywociu" i Radost w "Ślubach panieńskich" Fredry). [za: narodowy.pl]
1 września 2003 objął funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego.
Minioną właśnie dekadę warto podsumować, mając oczywiście świadomość, że to jeszcze nie koniec kadencji Englerta. Przed dyrektorem wielki finał w postaci jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego, który będziemy obchodzić w 2015 roku.
Audycję przygotował Tomasz Mościcki.
2 września (poniedziałek)

Zobacz więcej na temat: aktorzy Jan Englert TEATR
Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek był filozofem, który rozmawiał z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 13:13
Sławomira Mrożka, zmarłego dziś wybitnego dramaturga i pisarza, wspominali w Dwójce: prof. Barbara Osterloff, Maciej Englert, Antoni Libera, Janusz Majcherek i Józef Opalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie nowoczesność, lecz mądrość". 30. rocznica śmierci Zofii Mrozowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 20:00
- Jej aktorstwo odznaczało się, rzadką u kobiet w tym zawodzie, dyscypliną intelektualną. Ten talent decydował też o jej ogromnych sukcesach pedagogicznych - mówił o bohaterce Dwójkowej audycji Zbigniew Zapasiewicz.
rozwiń zwiń