Czesław Straszewicz - wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 10:30
We wtorkowym "Sezonie na Dwójkę" przypomnieliśmy postać Czesława Straszewicza, zmarłego 50 lat temu polskiego pisarza i radiowca.
Czesław Straszewicz (Zdjęcie dzięki uprzejmości wydawnictwa Arcana)
Czesław Straszewicz (Zdjęcie dzięki uprzejmości wydawnictwa Arcana)Foto: mat. prasowe

Czesław Straszewicz, który zmarł 10 września 1963 roku, należał do najzdolniejszych pisarzy debiutujących na początku lat 30. ubiegłego wieku. Niecałe dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej wypłynął wraz z Witoldem Gombrowiczem transatlantykiem "Chrobry" w rejs do Ameryki Południowej, by nigdy już do Polski nie powrócić. Wybuch wojny zastał go w Argentynie gdzie pozostał jego towarzysz, on zaś wrócił do Europy by wziąć udział w wojnie.
>>> Posłuchaj archiwalnych nagrań związanych z Czesławem Straszewiczem w serwisie Radia Wolności <<<
Jego burzliwe wojenne losy zawierają również epizod radiowy - kierował bowiem polską wojenną rozgłośnią "Świt". Po wojnie osiadł w Urugwaju skąd ściągnął go do RWE Jan Nowak-Jeziorański. Czesław Straszewicz jest autorem książki "Turyści z bocianich gniazd", do napisania której red. Jerzy Giedroyć namawiał go przez 8 lat.

Gościem audycji była Violetta Wejs-Milewska, autorka książki "Wykorzenieni i wygnani. O twórczości Czesława Straszewicza".
Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.
10 września (wtorek),


Zobacz więcej na temat: RWE Transatlantyk
Czytaj także

"Farhadi rozruszał kino irańskie"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 20:00
Kontemplacja, realizm i statyka to cechy wielu irańskich filmów z lat 90. - Farhadi wniósł w to kino dramaturgię. Jego filmy są jak amerykańskie thrillery sądowe - mówił Jan Topolski, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o fenomenie irańskiego reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez teatru drugiego obiegu nie byłoby postępu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:30
- I Grotowski i Kantor nie mogliby odkryć dla nas tego wszystkiego, gdyby nie pracowali codziennie ze swoimi aktorami i scenografami. Praca nad spektaklem w teatrze repertuarowym temu nie sprzyja - mówił w Dwójce reżyser Paweł Passini.
rozwiń zwiń