Nowe drogi Cyganów polskich

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" zapraszamy na spotkanie z Jackiem Milewskim, autorem książki "Chyba za nami nie traficie", poświęconej środowisku polskich Cyganów.
Jacek Milewski
Jacek Milewski Foto: PAP/Artur Reszko

"Bywa, że nie-Cyganie, którzy otarli się o Cyganów przez dłuższą chwilę, zauważają ich specyficzny stosunek do czasu. Czują, że coś jest inaczej, jakby Cyganie żyli trochę poza czasem, jakby czas przy nich płynął w inny sposób. Nie – wolniej, nie – szybciej. Inaczej." To cytat z najnowszej książki Jacka Milewskiego "Chyba z nami nie traficie".

Tytuł, będący zarazem metaforą i dosłownie oddający wciąż nie w pełni osiadły tryb życia współczesnych Romów, znakomicie podsumowuję tę książkę. Jednak na przekór spróbujemy spojrzeć, dokąd zmierza ta bliska nam geograficznie, sąsiedzka, a zarazem tak bardzo egzotyczna kultura, a raczej jej przedstawiciele, których szczerym, acz nie bezkrytycznym przyjacielem jest Jacek Milewski. Porozmawiamy o tym tajemniczym postrzeganiu czasu, metafizyki, o języku, tolerancji i przyszłości.

Na spotkanie z pisarzem zaprasza Katarzyna Hagmajer.

12 września (czwartek), godz. 22.00

***
Jacek Milewski (ur. 1966) jest współzałożycielem (razem z księdzem Jerzym Zawadzkim ) i w latach 1993-2009 dyrektorem jedynej w Polsce szkoły romskiej, działającej w Suwałkach. W swoim dorobku ma wiele publikacji i programów telewizyjnych o tematyce cygańskiej. Jest świecki teologiem i wieloletnim współpracownikiem białostockiego oddziału TVP. W 2008 roku wydał zbiór opowiadań" Dym się rozwiewa ", za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Książka była także nominowana do nagród Cogito i Angelus.

Posłuchaj fragmentów opowiadań z ostatnio wydanej książki pisarza, poświęconej środowisku polskich Cyganów - "Chyba za nami nie traficie".

Zobacz więcej na temat: Cyganie Romowie
Czytaj także

Papusza: gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:12
W 1953 roku w Związku Literatów Polskich Papusza błagała, żeby spalili książkę "Cyganie polscy” Jerzego Ficowskiego. Na pytanie: "Co w niej jest?” odpowiedziała - falorykta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papusza": ostatniego dnia zdjęciowego Romowie mieli łzy w oczach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 21:00
- Wiedzieliśmy, że nie chcemy zrobić klasycznej biografii. Ale, że oprócz losu Papuszy ważna jest też historia cygańszczyzny, zrozumieliśmy dosyć późno - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" Joanna Kos-Krauze.
rozwiń zwiń