Biblijny ideał kobiety: bliższy Japonii niż USA

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 12:00
- Przewodnia myśl twórców Biblii dążyła do pokazania kobiety jako oddanej i podporządkowanej interesom rodziny - mówiła w Dwójce prof. Grażyna Habrajska.
Audio
  • Prof. Grażyna Habrajska i prof. Jakub Slawik o biblijnym ideale kobiety. Rozmawiał Michał Nowak (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Motyw podstępnej kobiety, często pojawia się w Biblii. Ta metoda działania była usprawiedliwiona jeśli miała na celu dobro rodu. (Na obrazie Caravaggia Judyta  obcinająca głowę asyryjskiemu wodzowi Holofernesowi, którego uwiodła, by uratować miasto Betuli)
Motyw podstępnej kobiety, często pojawia się w Biblii. Ta metoda działania była usprawiedliwiona jeśli miała na celu dobro rodu. (Na obrazie Caravaggia Judyta obcinająca głowę asyryjskiemu wodzowi Holofernesowi, którego uwiodła, by uratować miasto Betuli) Foto: Wikipedia/domena publiczna

Kain, Noe, Abraham, Mojżesz - te biblijne postaci znają chyba wszyscy. Trudniej wymienić powszechnie znaną bohaterkę biblijną. Poza kilkoma wyjątkami pozostają one w cieniu mężczyzn. Wynikało to z panującej ówcześnie patriarchalnej wizji świata, która główne role społeczne przypisywała mężczyznom.
- Podstawową funkcją kobiet było rodzenie dzieci i przysparzanie szczęścia rodowi - zauważała w Dwójce prof. Grażyna Habrajska. - To charakterystyczny dla azjatyckich społeczności typ kolektywnego myślenia, w którym liczy się przede wszystkim dobro grupy. Jego zaprzeczeniem jest amerykański styl życia, który stawia na indywidualizm - dodawała.
Interes grupowy zwalniał kobietę z moralnej odpowiedzialności za swoje czyny. Mogła ona dopuścić się zdrady, kłamstwa, bądź posłużyć się podstępem, jeśli od tego zależało przetrwanie jej rodziny.
Uwolnienie od zwierzchnictwa głowy rodu, poprzez wybranie innej niż rodzinna "ścieżki kariery", przyniósł kobietom Nowy Testament.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzenie:
Michał Nowak
Goście:
prof. Grażyna Habrajska i prof. Jakub Slawik
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 22.00
bch/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerozolima w rękach Nabuchodonozora

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 06:21
"Bóg dał królowi Nabuchodonozorowi wielkość i sławę. Cały świat drżał przed jego potęgą. Podbijał ziemię i narody, ale gdy pycha zaczęła go zaślepiać, Bóg odebrał mu wszystko i król został wygnany, zaznał biedy i głodu. Gdy wreszcie poznał swój błąd, powrócił do władzy" – czytamy w starotestamentowej Księdze Daniela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica Świętego Graala. Przedmiot, który nie przestaje fascynować

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 03:00
Od wieków jest przedmiotem pożądania wielu ludzi. Pisali o nim historycy i literaci. Jest jedynym kielichem, który tak bardzo pobudza wyobraźnię milionów ludzi na kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblijna "złota reguła" łączy religie i kultury świata

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
Czy jest możliwe znalezienie punktów wspólnych wszystkich religii i kultur świata? Z odpowiedzią przychodzi wydawnictwo "Wielkie Księgi Ludzkości". To zbiór tekstów stanowiący próbę symultanicznego spojrzenia na różne kultury właśnie przez pryzmat ich ksiąg.
rozwiń zwiń