Kto stał za zamachami w międzywojennej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 10:00
- Kwestia zamachów, które paraliżowały opinię publiczną wiosną 1923 roku, jest tajemnicza i bardzo ciekawa - mówił w Dwójce Remigiusz Piotrowski, autor książki "Zamach na II RP. Elity na celowniku".
Audio
  • Rozmowa z Remigiuszem Piotrowskim, autorem książki "Zamach na II RP. Elity na celowniku" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki  Remigiusza Piotrowskiego Zamach na II RP. Elity na celowniku, PWN
Okładka książki Remigiusza Piotrowskiego "Zamach na II RP. Elity na celowniku", PWNFoto: mat. prom.

- Najpierw zamachy w Krakowie, których wspólnym mianownikiem była mniejszość żydowska (a to prof. Natanson, a to redakcje dzienników), potem Warszawa i seria zamachów bombowych w redakcjach konserwatywnych, czy wręcz prawicowych czasopism - przypominał Remigiusz Piotrowski. Jak podkreślał, badacze nie są zgodni co do tego, kto stał za tymi aktami przemocy, można jednak z wielkim prawdopodobieństwem przyjąć pewną hipotezę.

Kto zatem odpowiadał za te zamachy? Jakie były szczegóły innych ówczesnych zamachów na tle politycznym (1921 roku na Józefa Piłsudskiego czy w 1924 roku na prezydenta Wojciechowskiego)? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Remigiusz Piotrowski (autor książki "Zamach na II RP. Elity na celowniku")

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 22.00

jp/pg

Czytaj także

Różne oblicza Marszałka w poezji dwudziestolecia

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:39
- W dwudziestoleciu międzywojennym wielu pisarzy i poetów inspirowało się postacią Józefa Piłsudskiego. To między innymi przez nich Marszałek stał się symbolem męstwa, honoru, wierności sprawie, umiłowania wolności – mówiła w  Dwójce prof. Maria Jolanta Olszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krzycząc: Polska!". Niepodległość bez stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 10:00
- "Hamlet polski" Malczewskiego, który jest jednym z rozpoczynających tę wystawę obrazów, daje wyraz pewnej niemocy, wątpliwości. To jest charakterystyczne dla wszystkich artystów tego okresu - opowiadał dr Piotr Rypson, kurator wystawy "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918", którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń