X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szymon Hołownia: jeżeli wyginą zwierzęta, to wyginą też ludzie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 10:43
- Jeżeli będziemy nadal tak używać atmosfery, zasobów wodnych i całej reszty świata, który jest wokół nas, to zginiemy. Piłujemy gałąź, na której siedzimy i krzyczymy, że Bóg tego od nas chce. To jest paranoja, z którą próbuję w tej książce walczyć - mówił w Dwójce autor książki "Boskie zwierzęta".
Audio
  • Szymon Hołownia o swojej nowej książce "Boskie zwierzęta" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Szymon Hołownia
Szymon HołowniaFoto: Marcin Obara/PAP

Sloterdijk 1200 PAP.jpg
Peter Sloterdijk: wolę rozmawiać o cnotach niż o wartościach

Starotestamentowy nakaz "Czyńcie sobie ziemię poddaną" jest najczęstszym zdaniem, na które teologowie powołują się przy okazji dyskusji na temat relacji między człowiekiem a zwierzętami. Szymon Hołownia przekonuje w swojej książce, że panowanie człowieka nad ziemią oznacza bycie pasterzem, a nie tyranem.

- Żyjemy w XXI wieku, kiedy nasza świadomość biologiczna, wiedza o tym, jak ten świat działa, jakie są między nami zależności na każdym poziomie, jak tkliwy mechanizm dostaliśmy do ręki jest olbrzymia, nieporównywalnie większa niż ta, którą mieliśmy w wieku V, VI czy XII, kiedy też oczywiście wielu katolickich czy chrześcijańskich mędrców na ten temat się wypowiadało - podkreślał autor "Boskich zwierząt".

Jak dodał, dzieło Boże domaga się od nas czułego, troskliwego stosunku. - Inaczej, i to jest chyba w tym wszystkim najważniejsze, zabijemy samych siebie. To wezwanie do tego, żeby obchodzić się ze stworzeniem w sposób coraz bardziej delikatny, zrównoważony i z refleksją, jest wezwaniem do tego, żeby ocalić człowieka. To nie jest pięknoduchostwo, które mówi, że będziemy ratować zwierzątka, a będą ginąć ludzie. Bo to jest absurd. Natomiast chodzi o to, że już dziś wiemy, że jeżeli wyginą te zwierzątka, to wyginą również ludzie - tłumaczył gość Dwójki.

Na czym, według Szymona Hołowni, polega wyjątkowe miejsce człowieka w hierarchii ziemskich bytów? Jakie jest miejsce zwierząt w chrześcijaństwie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Szymon Hołownia (dziennikarz, pisarz, publicysta)

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Michał Heller. Ksiądz dla inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
– Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i zarazem przepojonej kultem nauk ścisłych – opowiadał światowej sławy naukowiec, filozof, teolog i kosmolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Wszechświata. Spotkanie z ks. Michałem Hellerem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:00
W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" wraz ze słynnym profesorem nauk teologicznych zastanawialiśmy się nad naturą świata.
rozwiń zwiń