X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Lewandowska. Zdecydowana w sądach, krucha w budowie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:31
- Była bardzo drobna, szczuplutka i zawsze miała ogromne swetry. Wydawało się, że za chwilę w nich utonie. Ten pozór kruchości, wątłości był w absolutnym kontraście wobec jej zdecydowanych poglądów i oceny sytuacji przede wszystkim politycznej - mówiła w Dwójce o zmarłej w grudniu wybitnej tłumaczce Iwona Smolka, krytyczka literacka.
Audio
  • Wspomnienie o Irenie Lewandowskiej - wybitnej tłumaczce literatury rosyjskiej i działaczce opozycji demokratycznej w PRL (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka Mistrza i Małgorzaty (wyd. Czytelnik)
Okładka "Mistrza i Małgorzaty" (wyd. Czytelnik)Foto: materiały prom./Pixabay

sommer franaszek 1200.jpg
Piotr Sommer: poezja amerykańska XX wieku jest szalenie bogata i ciekawa

Irena Lewandowska (1931-2018) debiutowała w wieku 17 lat. Tłumaczyła z języka rosyjskiego i robiła to w sposób genialny (m.in. "Mistrz i Małgorzata" "Psie serce" i "Biała gwardia" Bułhakowa czy "Jeden dzień Iwana Denisowicza" Sołżenicyna). Co ciekawe, przy przekładzie wielu książek współpracowała ze swoim mężem, Witoldem Dąbrowskim.

- Z tego co pamiętam, wyglądało to na ogół tak, że ojciec robił pierwszy przekład i potem dawał go mamie i ona wprowadzała korektę, ponieważ miała bardzo dobre ucho dla języka codziennego, potocznego. On był bardziej zanurzony w historii języka i jego tradycji, był takim romantykiem. Był też poetą, więc słyszał melodię. Natomiast czasem używał słów, których nikt poza nim nie znał. A ona wprowadzała poprawki, dzięki którym mogliśmy lepiej poczuć np. tę postać, która mówiła do nas z kart książki - opowiadała Justyna Dąbrowska, córka tłumaczki.

Irena Lewandowska nie była jednak wyłącznie tłumaczem. W latach 70. zaangażowała się w działalność opozycyjną. Była jedną z sygnatariuszek "Memoriału 101", wyrażającego protest przeciwko projektowanym zmianom w konstytucji PRL (styczeń 1976). Współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, pracowała także w dzienniku "Niezależność" Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego była internowana, publikowała w pismach drugiego obiegu (m.in. "Wezwanie", "Vacat", "Kultura Niezależna").

Którego rosyjskiego autora science fiction upodobała sobie szczególnie Irena Lewandowska? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Anna Wasilewska (tłumaczka), Iwona Smolka (krytyk literacki), Justyna Dąbrowska (córka Ireny Lewandowskiej)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szwejk, robotnicy i Żyrardów. Portret Pawła Hulki-Laskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 23:00
- Ważne było dla niego, że tu się urodził i tu mieszkał. To miasto w jakimś stopniu naznaczyło jego życie - podkreślał Bogusław Nietrzebka, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, w audycji o cenionym międzywojennym tłumaczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bill Johnston. Ambasador polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 23:00
W audycji "Dwukropek" spotkaliśmy się z uznanym tłumaczem, który opowiadał o swojej miłości do literatury polskiej i roli przekładów we współczesnym świecie.
rozwiń zwiń